Egy év áll majd csupán rendelkezésre olyan nagy vulkánkitörésre való felkészülésre, amely tönkreteszi az egész bolygót, sok évre megváltoztatja a klímát.
A Vanderbilt és a chicagói egyetem kutatói azokat a kvarckristályokat vizsgálták, amelyek Kalifornia keleti részében 760 ezer évvel ezelőtti vulkánkitöréskor halmozódtak fel. Egy időben a szakértők azt hitték, hogy a vulkánok tetején megjelenő kristályok a kitörést megelőző évtizedek alatt szaporodtak meg, kiderült azonban, hogy ez a jelzés sokkal kevesebb időt hagy a felkészülésre, ugyanis e tűzhányók erejének 70%-a kevesebb, mint egy év alatt halmozódik fel. Éppen a kvarckristályok miatt, amelyek a kitörés előtti hetekben, vagy akár napokban növelik többszörösre nagyságukat.
A múltban több ilyen típusú kitörés volt. A Taupo Új-Zélandon kb. 26.500 évvel ezelőtt több mint 1000 köbkilométer anyagot lövellt ki 30 km-nél szélesebb átmérőjű krátert kialakítva. Indonéziában egy vulkán 75 ezer évvel ezelőtt robbant fel, és 300 köbkilométeres anyag kilövése következtében alakult ki a mai Toba-tó. E kettőn kívül ma a legveszélyesebb kráterek az Egyesült Államokban a Yellowstone-iak, míg Olaszországban a Campi Flegrei, Pozzuoli közelében, ahol híres kéngázos „pokol kapuja” a Solfatara forrong. Ez utóbbit tekintik a Vezúv „nagyapjának”, és sokkal nyugtalanítóbb, mint a Pompeit elpusztító „lemenője”.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gazz 2016.09.17. 08:44:28
Nekünk a cikkben is említett Flegrai mezőktől van félnivalónk.
A legvalószínűbb azonban a Taupo Új Zélandon. Az gyakrabban tör ki, mint a többi szupervulkán.