Kit tudunk azonnal felidézni egy szappanoperából? A „rossz embert”: Jockey-t, Berényi Mikit. A moziban Erich von Stroheim volt az első ember, akit „imádnak gyűlölni”, azóta sokan jártak a nyomában George Sanders-től Jack Palance-ig, Robert Vaughan-tól Kevin Baconig. Ha Donald Sutherlandre gondolunk, számos rokonszenves szerepét megelőzi a „Tű”, Malcolm McDowell-ről is előbb jut eszünkbe a Mechanikus narancs főhőse, mint az Elátkozottak utazása szerencsétlen pincérfiúja, de még Alain Delonnál is kétséges, hogy brutális zsarufigurái maradtak-e meg jobban a nézőben, vagy Rocco. Vajon miért váltak kultikussá a 30-as évek amerikai gengszterfilmjeinek gonosztevőit alakító színészek, James Cagney, Edward G. Robinson, vagy a karakter nyomait még pozitív szerepeiben is viselő Humphrey Bogart?
A milánói Bicocca egyetem kutatása szerint azok az arcok, amelyeket asszociálni tudunk morálisan vitatható magatartással, vagy veszéllyel, jobban megmaradnak az agyunkban, mint az etikailag kifogástalanok.
Az egyetem idegorvosai 17 férfi- és nődiáknak mutattak meg a számítógép képernyőjén 200 férfi és nő képét az általuk végrehajtott pozitív vagy negatív cselekedetek rövid ismertetésével. 30-40 perc múlva – ez az idő szükséges ahhoz, hogy a rövidtávú memóriából a hosszúba kerüljenek az agyban a látottak – újra megmutatták nekik ugyanezt a 200 arcot, közéjük keverve 100 újat, de ezúttal minden hozzájuk fűzött magyarázat nélkül. (Ez utóbbi módszer emlékeztet a Szondy-teszt gyakorlatához).
Az eredmény azt mutatta, hogy a résztvevők jobban emlékeztek a rossz emberek arcára. Az agy elektromágneses működésének mérése pedig azt árulta el, hogy a képen látható arcokról 550 milsec elegendő ahhot, hogy az arcokról véleményt lehessen formálni.
„Az emberek közvetlen ismeretek hiányában hajlamosak azonnal véleményt formálni arról, hogy mi van egy ismeretlen agyában, mik a szándékai” – mondták a szakemberek, akik azt kutatták, hogy mennyire képes értékelni agyunk egy másik ember agyát és, mint ebben a kísérletben, asszociálni egy arcot.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.