Az Északi-sark olvadó jégtakarójának visszaállítására az arizonai egyetem kutatói találtak egy költséges, de használhatónak látszó lehetőséget.
Az Északi-sark helyzetét joggal nevezik nyugtalanítónak. Tavaly novemberben az átlag hőmérséklet 20%-kal melegebb volt a normálisnál. A jéggel borított terület már csak 14,28 millió km2, február hónapban ez a legkevesebb 38 éve óta, amikortól műholdas adatok állnak rendelkezésre. Steven Desch fizikus és az arizonai egyetem kutató csoportja mentési tervet dolgozott ki, amely az Earth’s Future című tudományos lap januári számában jelent meg. Az elképzelés egyszerű: mesterségesen visszaállítani a sarki jégtakarót. megvalósítása annál nehezebb.
A kutatók szerint bójákra helyezett szélerőművek által fejlesztett energiával hajtott szivattyúk a tenger mélyéről hideg vizet hoznának a felszínre, és ezt lövellnék ki a megmaradt, elvékonyodott jégpáncélra, amelyet egy méterrel meg lehetne ezzel a módszerrel vastagítani. Ez nem elhanyagolható mennyiség, mivel jelenleg nem haladja meg a 2-3 métert.
Desch szerint tízmillió ilyen szivattyút helyeznének el az óceán 10%-ára, hogy a jégtakaró visszanyerje 15 évvel ezelőtti állapotát. A New York Post számításai szerint ez nem kevesebb, mint évi 10 millió tonna acél felhasználását jelentené, ami az évi amerikai acéltermelés kb. 1/8 részét tenné ki.
A kutatók szerint a szivattyúk elkészítése és felállítása kb. 500 milliárd dollárba kerülne 10 évre, ami kétségessé teszi a terv kivitelezhetőségét. Julienne Stroeve, az amerikai hó. és jégkutató központ munkatársa hangot is adott kételyeinek a CNN-ben, mert az Északi-sarktól délebbre fekvő területekről a meleg levegőt az atmoszférikus és óceáni áramlások északi felé viszik és ezt az ellenhatást nem tudnák kiküszöbölni.
Mindazonáltal a szélszivattyú prototípusa a tervek szerint már az év végén elkészül.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Translator +X+ · http://www.szabadzona.hu 2017.03.17. 08:50:22
???
Az 20 fok volt...
szepipiktor 2017.03.17. 09:29:08
Vagy berakni az egészet a hüttőbe.
A fugura valószínűleg lmp-s...
szepipiktor 2017.03.17. 09:38:29
Ugye adott a globális (a szónak jelentősége van!) felmelegedés, aminek okát ma még vitatják a felek.
Ha egy fikciós ötlet alapján megvalósítható lenne, hogy a globális környezetünk egy kis területének néhány fokkal aszimetrikusan megváltoztassuk a hőmérsékletét, az vajon milyen hatással lenne az egész bolygó egyensúlyára????
A GLOBÁLIS felmelegedés nem a sarki terület hőmérsékletének kizárólagos változását jelenti, az már a következmény, látható, hogy a mostani GLOBÁLIS változás mekkora károkat jelent.
Éppeszű az, aki ezt lokálisan akarja korrigálni?
Vajon kiszámolta, szimulálta a pali, hogy egy lokális rész pár fokos hőmérsékletváltozása milyen hatással lenne Földünk légnyomására, időjárására?
Dehogy! Az egész reklám, egy nem kellően sikeres tudós kihasználja a bulvármédia erejét az átlag eléréséhez. És ezzel pénzhez jut.
otapi 2017.03.17. 10:31:34
Az emberi tevékenység meg lokális, csak sok helyen történik, így lesz belőle globális.
A blogban leírt módszer viszont azért is hülyeség, mert ha sikeres, akkor a felszivattyúzott mélytengeri hideg vize helyett melegebb víz kerül, ami akár a tengerfenéken lefagyott metántartalákot is felolvaszhatja. A jég alatt termelődött és felgyülemlett metánbuborékok meg veszélyes dolgokat tudnak csinálni...
flea 2017.03.17. 10:45:33
Az az egy nem világos, hogy miért is számítunk arra, hogy ettől a víz/jég majd összességében hidegebb lesz?
$pi$ 2017.03.17. 11:17:12
Az emberi butaság határtalan.
karit 2017.03.17. 23:08:22
Reactor 2022.04.24. 06:48:25