Mese a mesében – így foglalhatjuk össze J.K. Rowling életét, aki egyedülálló depressziós anyából lett a világ egyik leghíresebb és leggazdagabb írónője.
Barry Schwartz pszichológus A választás paradoxonja című esszéjére támaszkodva Zat Rama angol újságírónő elemezte a Quartz című amerikai on-line magazinban megjelent cikkében a csodálatos átváltozást, amelyben felfedezte, hogy a csőd mozgató rugója lehet a felemelkedésnek.
Aki olyan mélyre került, hogy nincs mit vesztenie, az dönthet úgy, hogy belenyugszik a helyzetébe, de úgy is, hogy akkor kockáztatás nélkül megpróbálhat kikeveredni belőle. Rowling, megszabadulva attól a gátlástól, hogy talán nincs is tehetsége és mit szólnak az emberek, nekiállt írni, nem esett bele a „kisebbik rossz” csapdájába.
Miután tönkrement a házassága Jorge Arantes portugál újságíróval, Rowling hazatért Angliába. Nem talált munkát, állami segélyből élt. Ekkor kezdett írni. Sikere titkának, tehetségén kívül volt egy másik oldala is: a kitartás. Első könyvét, a Harry Potter és a bölcsek kövét 12 nagy brit kiadó utasította el. Egy év múlva fogadta el csupán a kis Bloomsbury kiadó. A könyv mára több mint 100 millió példányban fogyott el, az egész Harry Potter-saga 400 milliónál tart.
Ez nem jelenti azt – írja az újságírónő elemzésében – hogy minden körülmény között ki kell tartani, mert lehet, hogy egy elképzelésnek nincs alapja, de ha vannak erre racionális motivációink, nem szabad könnyen meghátrálni.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.