Az utóbbi években egyre több beruházó veszi tekintetbe szerte a világon a szociális és a környezeti szempontokat, ami egybevág a társadalom egészében megfigyelhető tendenciával – írja a Bloomberg.
Emellett nemcsak felelősségteljes döntések ezek, hanem kifizetődőek is. Akik tiszteletben tartják az ESG-(környezeti, társadalmi és kormányzási) követelményeket, az esetek többségében nagy haszonra tesznek szert.
Már a 18. században is voltak az európai protestantizmusnak olyan irányzatai, amelyek összeegyeztethetlennek tartották a kereszténységet a fegyver-, az alkohol- vagy hazárdjáték-befektetésekkel. Az SRI (sustainable, responsible investment – fenntartható, felelős beruházások) robbanása az 1990-es években kezdődött. Egy 2016-os Vigeo-felmérés szerint Európában 158 milliárd eurónyi ilyen beruházás történt, ami az előző évhez viszonyítva 16%-os emelkedést jelent. Az élen Franciaország halad 58 milliárddal, utána Nagy-Britannia, Hollandia, Svájc 18, 16 és 14 milliárddal. Olaszország 2016-ban érte el az 5 milliárdot.
Az Asset Owners Disclosure Project brit civil szervezet most először állapíthatta meg, hogy a világ közberuházóinak többsége elemzéseibe belevitte a környezeti szempontokat. Az első 50 beruházó közül, akik a befektetések 70%-át képviselik, csak 3 amerikai hagyta figyelmen kívül ezt a tényezőt.
A „zöld” beruházások főleg hosszabb távon rentábilisak. A Harvard Business School elemzése azt mutatja, hogy előnyük még válság idején is megmarad. Ez utóbbi tanulmányból az is kiderült, hogy vannak olyan nagy befektetők, akik egyszerűen kivonják tőkéjüket a környezetromboló üzletekből. Például a Norvég Szuverén Alap (NMIB), 2016-ban 10 olyan cégből szállt ki, amelyek a szénüzletben voltak érdekeltek, vagy a francia Amundi, amely a világ legnagyobb „zöld alapítványát” hozta létre a feltörekvő fenntartható piacok támogatására. Ezek a befektetők már tudják, hogy az ezredforduló nemzedékének különösen fontos a környezetvédelem, és hamarosan ők lesznek a jövő üzletemberei…
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.