Grúzia a bor egyik őshazája. Kvemo Kartli környékén volt egy neolitikus falu, ahol az emberek már 8 ezer évvel ezelőtt ismerték a szőlő borrá változtatásának művészetét. Régészek fedezték fel egy edénybe száradt bor maradékét.
Szinte hihetetlen, hogy kőkorszaki őseink nemcsak a szőlőt ismerték, hanem bort is tudtak készíteni belőle.
Amit a régészek a Kaukázusnak ebben a szegletében találtak, talán a világ legrégibb bora. Tbiliszitől mintegy 30 km-re van egy termékeny zöld völgyben. A neolitikum földművelői itt hozták létre Gadahrili Gora falvat.
A nemzetközi régészcsapat a kör alakú házak maradványai között találtak szőlőfürtökkel díszített edényeket és kör alakú, földbe mélyesztett tartályokat, valamint rengeteg szőlőpollent az egész területen. A kémiai elemzések és a radiocarbonos datálás eredményeit a PNAS publikálta. Ezek igazolták, hogy Kr.e. 6000 évvel itt már nagy mértékben folyt a bortermelés.
A szőlő ezen a vidéken mindenhol, még a falrepedésekben is nő.
Az ásatás helye egyelőre nem látogatható, de a tbiliszi Grúziai Nemzeti Múzeum kiállított néhány boros amfórát és más leletet.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.