A Massachusetts Institute of Technology mérnökeinek sikerült nanorészecskékkel elérni, hogy növény fényt bocsásson ki.
A zsombor leveleibe ültettek be egy enzimet, a luciferaziumot, amely a luciferin nevű molekulára hatva fénylővé teszi azokat, valamint egy másikat, a koenzim A-t, amely eltávolítja működése elől az akadályokat.
A mechanizmus még fejlesztésre szorul, a zsombor levelei egyelőre igen gyenge fényt árasztanak, egy ezred részét csupá annak, ami az olvasáshoz szükséges és csak négy óra hosszat.
„Célunk egy olyan növény megteremtése, amely úgy működik, mint egy íróasztali lámpa, de amelyet nem kell bekapcsolni a hálózatba és elemre sincsen szüksége. A fényt magának a növénynek a metabolizmusa táplálja” – magyarázta Michael Strano professzor, a MIT vegyészmérnöke, a kutatás vezetője.
A tudósok bíznak abban, hogy fel tudják annyira erősíteni a növény fényét és meg tudják annyira hosszabbítani a fény időtartamát, hogy fel lehessen használni belső világításra, valamint a fáknak önellátó világító testekké változtatására. Ha ez széles skálán megvalósul, sok energiát meg lehetne takarítani. A csapat célja elérni, hogy a jövőben növények helyettesítsenek sok olyan funkciót, amelyet ma villanyárammal működtetünk.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.