A Norvégia északi partjainál fekvő Sorburoy sziget a világ egyik legmagányosabb helye. Harmincöt lakosának azonban maga a Paradicsom – írja a NatGeo.
Therese Alice Sanne norvég fotós ott töltött egy hónapot, hogy dokumentálja életüket.
„A szükséges dolgok szűkéből tartják fenn magukat. Egyszerű ökorendszerben élnek, de teljesen függetlenül. Iskola, halászat, turisták fogadása, ezek mind összetartoznak számukra” – mondja a fotósnő.
A 60-as évek végéig 400 ember élt a Froan-szigetcsoporton, ma 35-en és mind Sorburoy-on. A beszélgetésekből kiderül, hogy az elnéptelenedés oka az urbanizáció. Itt a természetben élnek, távol a civilizáció minden „áldásától, nincsen tv, nincsen iPod…
Norvégiában ezek a körülmények lassan mindenhonnan eltűnnek. „A kőkorszaktól kezdve a norvégok a tenger közelében éltek, de már mind urbanizálódtak – magyarázza Alice – Az itt lakó közösség kuriózummá vált, pedig az anyaországban is így éltek évszázadokig. Az elhagyott házak figyelmeztetnek, hogy mi történhet ezzel a közösséggel is.”
Sorburoy azonban nem adja meg magát. 2009-ben a hatóságok meg akarták szüntetni az iskolát, mivel nem voltak diákok. A leleményes lakosok ezt úgy védték ki, hogy feladtak egy hirdetést egy litván lapban, mely szerint keresnek egy legalább 3 gyermekkel rendelkező családot, amely hajlandó náluk letelepedni, cserében lakásért és halgazdasági munkáért. A kiválasztott négy gyermekes család most Sorbury-ban él és ez az eset csak egyike a sorburoy-iak túlélési találékonyságának.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.