A globális felmelegedéstől szenvednek az óceánok is. Az emelkedő víz súlyától süllyedni kezdtek – írja egy holland tanulmány, amely a Geophysical Research Letters-ben jelent meg.
A delfti technológiai egyetem kutatói mérik a Föld litoszférájának, a külső takarójának változásait és arra a nyugtalanító következtetésre jutottak, hogy nemcsak a vizek szintje emelkedik, és árasztja el a partokat, hanem a tengerfenék is süllyed a rájuk nehezedő víztől.
A bűnös ezúttal is klímaváltozás, a termikus anomáliákkal, a meleg-hideg hirtelen váltakozásaival, a téli viharokkal. A Harvey hurrikán által hozott esők , például, deformálták Texas talaját, 2 milliméterrel lejjebb süllyesztették és ez történik a tenger mélyével is.
Az óceánok medrei évente átlag 0,1 mm-rel süllyednek, 20 év alatt 2 mm-t. De egyes zónákban, például az Északi-sarknál ennél sokkal többel, akár 20 mm-rel is.
A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a szárazföldön milyen változások történtek 1984 és 2014 között a jég olvadása következtében. Méréseik lehetővé teszik a műholdak által szolgáltatott adatok pontosítását, amelyek az óceánok esetében 8%-os hibával dolgoztak.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.