„Aláírom” – mondtuk még az elmúlt évszázadban, amikor nyomatékosítani akartunk egy helyeslést. Egy serdülő ezt a kifejezést már aligha érti. És nemcsak azért, mert az írás már csaknem eltűnt a tantárgyak közül. Amerikában április közepe óta a nagyobb hitelkártyákkal fizetőknek nem kell a vásárlott dolgok számláit aláírniuk. Az aláírásnak, mint azonosítónak, nincs más hitelessége! És közelgő halálával eltűnik kultúránk egy darabja is – írja a La Stampa.
A történészek vitatkoznak azon, hogy aláírás Egyiptomban született-e vagy Irakban, ahogy a Guinness Worlsd records állítja. Szerinte az első aláírást Kr.e. 2600-ban véste egy agyagtáblára egy Adu nevű írnok. Az első papíruszra írt aláírást Kr.e. 2130-ban firkantották le valahol a Nílus mentén. Az aláírás, latinus firmus, egy aktust véglegesített, szentesített. Évszázadokig pedig arra szolgált, hogy garantálják az emberek azonosságát hivatali, köz-, kereskedelmi és magántevékenységükben.
A művészetben viszont csak a 16. században fejlődött ki. Amikor a festők elkezdtek nemcsak megrendelésre dolgozni, az aláírással különböztették meg magukat. Az aláírás a híresség-kultusszal együtt továbbfejlődött, az autogramok hatalmas értéket képeztek a rajongóknak, a híresség halála után pedig milliókat lehetett velük keresni.
A digitális technológia elterjedésével van-e még értelme az aláírásnak? A nagy hitelkártyák, mint a Visa, a Mastercard, az American Express feleslegesnek tekintik, nem kérik már az aláírást. A műanyaglapokba helyezett chipek kényelmesebbek és egyetlen kód van minden tranzakcióhoz, és ezáltal biztonságosabbak lettek. A Visa például a csalások 68%-os csökkenését regisztrálta.
A fejlődés azonban nem áll itt meg. A biometrikus technológia teljesen biztossá tesz minden gazdasági műveletet, szerződést, digitális rendszerekhez való hozzáférést. A digitális aláírás azonban valahogy más. Egyes vállalatok azzal kísérleteznek, hogy alkalmazottak bőre alá ültetik a chipet és az azonosításhoz akkor elég a kézzel való érintés.
A művészek, valószínűleg, módot találnak a kézi aláírás továbbfejlesztésére. De a nosztalgia nem állhat a haladás útjába – véli a La Stampa.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Girhes Joe 2018.05.04. 00:26:44
KékFény6 2018.05.04. 01:11:09
A nép fia 2018.05.04. 05:32:00
Exploiter 2018.05.04. 07:05:44
Az usa meg azért nem jó példa, mert bármilyen meglepő, igen el van maradva pl a hazai szinttől is a pénzügyek, telkó tekintetében, miközben nálunk a paypass a divat, ott még mindíg mennek a kézzel írt csekkek.
2018.05.04. 07:49:40
2018.05.04. 08:06:42
És az ilyeneken komoly, nagy összegeket érintő ügyek dőlnek el.
Szvsz sok igazságtalan hatósági és bírósági döntés megspórolható a kézi aláírás elhagyásával.
rnz 2018.05.04. 08:09:49
Egy analfabéta családban lehet. Nekem az ovis gyerekeim nagyon büszkék, hogy le tudják írni a saját nevüket, ők "írják alá" a képeiket. Nagyon is értik, hogy mit jelent (mert képzeld, meg is kérdezték, én meg elmagyaráztam), nagyon komoly gond lehet annál a tizenévesnél, aki nem.
"egyetlen kód van minden tranzakcióhoz, és ezáltal biztonságosabbak lettek"
Baromira nem ettől lettek biztonságosabbak. Sőt, nem is lettek biztonságosabbak. Mi több, mivel egyre többen és egyre többször használnak kártyát az emberek, emelkedett a csalások száma.
A biometrikus szenzorok egyre jobbak, ennek ellenére azokat is egészen jó hatékonysággal verik át. Ma már egy ujjlenyomat olvasó smafu, de az (akár 3d-s!) arcfelismerőket, írisz szkennert is át tudják verni.
Alick 2018.05.04. 08:33:54
Kellő felkészültséggel át lehet verni ezeket is.
czerka 2018.05.04. 08:52:59
Amerikában a kézírás már iskolában se annyira fontos, eddig is nyomtatott betűket írtak, folyóírást el se tudják olvasni.
Nem baj, hogy áttérünk a digitális azonosításra, de azt ne higgye senki, hogy ezzel majd annyira biztonságban lesznek a bankszámlák. Csak idő kérdése, hogy a csalók új módszereket találjanak.
ze11 2018.05.04. 11:00:16
Az USA jóval korábban kezdte a kártyázós világot, még dombornyomott kártyákkal, amiket egy önindigós, két példányos bizonylatra "másoltak rá" egy vasalónak becézett mechanikus eszközzel, és a kereskedő, ha a pénzéhez óhajtott jutni, akkor a nála lévő, ügyfél által aláírt cetlivel,mint egy csekkel besétált a bankba, és az kifizette neki az adott összeget, utána pedig behajtotta a kártyabirtokoson. A kártya az adott személy csekkfüzetét helyettesítette a gykorlatban.
Gondolom elértek ők is oda, hogy az offline elfogadás kihalt, ergo lehet értelmesebben is csinálni...