A felfedezésben egy időkapszula volt a régészek segítségére. Pontosabban egy vastag agyaréteggel lezárt amfora, amely 92 sumér agyagtáblát tartalmazott. A Kr.e. 1250 körüli szövegek alapján találták meg az elveszettnek hitt várost, Mardamant a tübingeni egyetem régészei, akik 2013 óta kutatnak az Irak északi részén fekvő kurd autonóm területen.
A város az asszíer birodalomhoz tartozott, és annak a kereskedelmi útnak a közelében volt, amely összekötötte Mezopotámiát, Anatóliát és Szíriát. Mardamanról 4800 éves bizonyítékok tanúskodnak.
A szövegek megfejtése után a régészek megvizsgálták a helyet, ahol megtalálták az amforát és arra következtetnek, hogy az agyagtáblákat kevéssel azelőtt rejtették el annak a palotának a földjében, amelyet leromboltak azért, hogy megmaradjanak az utókornak a benne lévő információk, köztük az asszír királynak a mardamaniakkal folytatott adminisztratív és kereskedelmi ügyleteiről.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.