Egy olyan helyzetben, amikor minden másodperc számít, egy megfelelő emoji digitális piktogrammja az információ továbbítása révén életet menthet – főleg földrengés esetén.
A vulkánkitörésnek, a cunaminak van már emojija, de a földrengésnek még nincsen. Ezért egy nemzetközi kutatócsoport kampányt kezdeményezett a Unicode konzorciumhoz fordulva, hogy a hiányt mielőbb pótolni lehessen. A Unicode felügyeli ugyanis a digitális eszközök, platformok közötti használatos standardeket.
„A világ lakosságának közel egyharmadát fenyegetheti földrengés, ezért akarunk olyan helyzetbe kerülni, hogy gyorsan tudjunk kommunikálni ezekkel a különböző nyelveken beszélő régiókkal, és erre az emoji pontosan megfelel – magyarázta Stephen Hicks, a southamptoni egyetem szeizmológusa, az Emojiquake kampány elindítója. Biztosak akarunk lenni abban, hogy ilyen eseményekre gyorsan tudjanak reagálni az érintettek.”
„A mai technológiai rendszerek mellett, amelyek lehetővé teszik a közösségi portálok és a riasztási rendszer segítségével a földrengések azonosítását, fontos lenne egy olyan egyetemes jelzéssel is rendelkezni, amelyet a nyelvi korlátok nélkül mindenki felismerne, hogy életeket lehessen menteni” – olvasható a kampány felhívásában, amelyet oktatók, tudósok írtak alá, köztük Rémy Bossu, a European-Mediterranean Seismological Centre főtitkára.
Milyennek kellene lennie az emojinak? A bizottság nyitott a dizájnerek, geofizikusok, az egyszerű érdeklődők javaslataira. A lényeg, hogy a szimbólum felismerhető legyen, ikonikusan ábrázolja a földrengést mozgásában vagy következményeiben, egyszerű legyen, hogy kis nézetben is érthető legyen minden kultúra számára és jól meg lehessen különböztetni a többi, már működő emojitól. Július 14-ig lehet jelentkezni a Twitter „emojiquake” hastagján. Ugyanitt rendezik a szavazást a négy legjobb javaslatra, és a győztes a Unicode döntőbizottsága elé kerül.
„Az emoji gyorsan tud figyelmeztetni a veszélyre. Ezt már megtapasztalták a japánok és az mexikóiak, akiket valós időben értesítettek személyes eszközeiken is, így másodperceken belül tudtak reagálni” – mondta Hicks.
A szakemberek úgy vélik, hogy az emoji a riadóztatáson kívül arra is szolgálhat, hogy a kutatók monitorozhassák az eseményeket a honlapokon keresztül élő szeizmográffá változtatva a felhasználókat. A tweetekből hamarabb eljuthat hozzájuk a földrengés híre, mint ahogy erről a szeizmikus hullámokon keresztül tudomást szeretnének.
Az is felmerült, hogy emojit kellene kitalálni más környezeti veszélyekre, természeti csapásokra, mint például áradásokra, vagy hőhullámra is. A Unicode ezt is fontolóra veszi.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.