Az emberek félnek a vadállatoktól, különösen a nagyméretű emlősöktől. Ők is félnek tőlünk, ezért, ahol az ember jelenléte fokozottabb, egyre inkább éjszaka járnak eleség után.
A Berkeley egyetem kutatói több mint 60 állatfajta szokásainak megváltozását vizsgálták ennek fényében. Az eredményeket a Science-ben publikálták.
Az emberek sok 10 ezer év alatt jutottak el a vadászó-gyűjtögető életmódtól a földművelésig, az állattenyésztésig, az urbanizációig, az iparosodásig. Ez afejlődés hatással volt az állatokra is, egyes fajok kihaltak, mások alkalmazkodtak, úgy, hogy az éjszakai életet választották.
A kutatók azokat az adatokat elemezték, amelyeket GPS és kamerás figyeléssel nyertek az állatok éjszakai mozgásáról azoknak a zónákban, amelyekben a legtöbb, illetve a legkevesebb emberi tevékenység folyt. Minden olyan mozgást figyelembe vettek, amely zavarhatja az állatokat, a vadászaton, földművelésen iparon kívül még a kirándulást és a sportolást is.
Végül megállapították, hogy átlagosan 20%-kal nőtt az állatok éjszakai mozgása.
A leginkább érintettek a nagy emlősök. A sportvadászat miatt az afrikai fekete antilop, például, nappal nem tud eljutni a vízhez, a vaddisznónak az urbanizáció miatt kellett szokásain változtatni. A prérifarkasnak a kirándulók miatt kell éjszaka zsákmányt keresnie. Több éjszakára van szüksége a tigrisnek is, és a vörös mazamának, a szarvasfélékhez tartozó dél-amerikai állatnak is.
Az alkalmazkodásnak van pozitívuma, amennyiben elősegíti az állat és az ember békés együttélését, de károsan hat az állatokra, csökkenti a tevékenységüket és a fiatalok túlélési esélyeit. Változik a zsákmányoló és a zsákmány viszonya is, ha a zsákmány éjszakai életre szorul, a zsákmányoló könnyebben elkapja.
A helyzet javítása érdekében a kutatók javasolják a „zoning temporale” bevezetését, azaz a nap bizonyos óráiban egyes emberi tevékenységek korlátozását. Ezt egyes helyeken, reprodukciós évszakokban már meg is valósították.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
sz.jani 2018.07.21. 01:08:38
Kelly és a szexi dög 2018.07.21. 08:48:00
szepipiktor 2018.07.21. 09:18:36
Én betiltanám a VUK-ok és a Tüskevár-at is, mert abban lelőnek állatokat, a nádasban madárra lövöldözik a főszereplő, szóval milyen már, hogy egy ember emberként viselkedik!
.
Ez is ilyen, hiszen az átalakulás az evolúciós folyamatok része, az évmilliók alatt számtalan faj változtatta meg életmódját, például volt ami a vízből költözött a szárazföldre. de maha az ember is folyamatosan változik.
.
Borzalmas viszont, hogy ma "gondolkodók" nem akarnak az élet részének lenni, hanem ostoba magamutogatással publikálnak baromságokat.
Lenne megoldás: tessék már közölni, hogy MIKOR volt olyan, akár évszázadokkal korábban, hogy egy vaddisznó életszerűen mászkált nappal az emberek közelében!? SOHA! 500 évvel ezelőtt sem!
Tehát mi, emberek senkit nem klényszerítünk életmódváltoztatásra. Ha azt írták volna, hogy az életterül csökkenése miatt kényszerűlnek erre, azt elfogadom, az tényleg az emberek felelőssége, de számomra az ember fontosabb az állatoknál.
De a cikk, a poszt nem erről szól, hanem a szokásos hangulatkeltő "méregzöld" aktivista alapú csupán.