Hosszú évek óta foglalkoztatja a prekolumbián korszakot tanulmányozó régészeket, hogy honnan származik a türkiz, amellyel a maszkokat és a címereket díszítették az aztékok. A tárgyakat a tenochtitlani szentélyekben találták.
Eddig a tudósok feltételezték, hogy a kékes-zöldes ásvány, amelyet különösen kedveltek az aztékok, Észak-Mexikó és a dél-nyugati Egyesült Államok (Arizona, Új-Mexikó, Kalifornia, Colorado, Nevada) bányáiból került oda. Ezt látszott alátámasztani, hogy Közép-Amerikában kevés ilyen bánya volt, valamint a keresdelmi kapcsolatok rendszeressége a két régió között.
A pennsylvaniai Dickinson College régészeit viszont ezeknek a bányáknak a geokémiai elemzése során nem találták semmi jelét annak, hogy hogy az indiánok által dekorációnak használt ásvány onnan származott volna, azután, hogy megvizsgáltak mintegy 40 azték leletet, főleg a kis mozaik-darabokat. Ezeket a leleteket a Smithosian National Museum of The American Indians őrzi.
A dél-nyugat-amerikai türkíz berakások különböznek az aztékok által használt türkíztől, amiből arra lehet következtetni, hogy nem volt szükségük arra, hogy messziről szállítsák, helyben is lehetett ilyen ásvány – mondták a kutatók. Feltételezésüket azonban csak akkor tudnák bizonyítani, ha Tenochtitlanban, a mai Mexikóváros környékén is találnának türkizt.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
David Bowman 2018.07.22. 18:55:25