A veszekedés jót tesz a szerelemnek – mondják a párkapcsolat szakértői – feltéve, ha bizonyos határokon belül marad, különben negatív következményei lehetnek.
Marina Cozzolino olasz pszichoterapeuta szerint a „mértéktartó” veszekedés oldja a feszültséget, javítja a kommunikációt, erősíti a kapcsolatot, mivel együtt oldanak meg egy problémát. A veszekedésben mindkét fél a saját identitását erősíti meg, azt különbséget, amely a valakihez tartozás és a valakibe olvadás között van.
Néha azonban a párok túllépik a határt, és olyan sértő szavakat vágnak egymás fejéhez, amelyek megrendítik kapcsolatukat.
Cozzolino szerint, aki egyben az olasz Klinikai Szexológia-társaságnak is elnöke, „A nyelv együttműködésre, építésre, nem rombolásra szolgál. A párkapcsolat a felek választásán alapul, és nem lehet egyik felet sem állandóan letorkolni. Ezért fontos kerülni az erős, támadó szavakat, amelyek sokszor csak a jéghegy csúcsát jelzik egy felgyülemlett agresszivitásnak, amelyet ok nélkül a partnerre zúdítunk.”
A pszichoterapeuta szerint a következő kifejezéseket nem szabad kiejtenie annak, aki ragaszkodik a kapcsolathoz:
1.”Még te is ráteszel egy lapáttal a sok problémámra.”
Ez azt jelenti, hogy a partner az illető problémái után következik és maga is problémát jelent. Ezzel kizárja a saját gondjaiból, és azt is közli, hogy a partner nem érti meg a problémáit, segíteni pedig még kevésbé tud rajtuk.
Helyette azt lehetne mondani: „Szerelmem, bocsáss meg, nem vagyok jó hangulatban, problémáim vannak. Akarod, hogy beszéljünk róluk?”
2.”A sok áldozat után, amit érted hoztam…”
Mindazokat a dolgokat hánytorgatja fel ezzel az illető, amit korábban örömmel tett. Magát így áldozatnak tünteti fel, bűntudatot ébreszt a partnerben, aki védekezésül agresszívvá válik. Végül ördögi kör alakul ki, amelyben már nem lehet tudni, hogy ki az áldozat.
A fenti mondat helyett inkább fogalmazzunk így: „Mindig a javadat, a közös javunkat akartam. Lehet, hogy tévedtem, de akaratlanul.”
3.”Hallgatnom kellett volna a barátnőimre. Ők azonnal tudták, hogy milyen vagy…”
Ez a mondat azonnali szakítást jelent. Az egyik oldalon van a sértett fél és barátnői, a másik oldalon a partner, ellenségként.
4.”Sosem csinálod jól, hagyd, majd én…”
A partner állandó alábecsülése ellentétben áll a szerelemmel, aki szeret, az bátorít, ösztönöz. Megbecsülés nélkül nincs szerelem. Sokkal jobb, ha tréfás hangon, mosolyogva azt mondjuk: „Nekem sem szokott sikerülni, próbáljuk meg együtt.”
5.”Az egész a te hibád.”
A felelősség áthárítása gyakori taktika és egyetlen célja sokszor csak saját hibánk igazolására szolgál: tévedtem, de csak azért, mert te ilyen vagy. Ez súlyos vád, amelyet tanácsos enyíteni: „Ha hibáztál, ezen mindig lehet segíteni. Mondd meg, hogyan tudok Neked segíteni.”
6.”Megmondtam…”
Ettől mindenki dühös lesz, mert úgy érzi, hogy gyerekként kezelik, míg a másik a mindentudás birtokában föléje kerekedik. A mondat enyhítő változata lehet: „Gondoltam, hogy ilyesmi történik.”
7.”Átkozott legyen a nap, amikor veled találkoztam.”
Aki ezt kimondja, meg akarja semmisíteni a másikat. Azzal vádolja, hogy tönkretette az életét, ő az okozója minden szenvedésének és elfeledkezik arról, hogy az együttélésről közösen döntöttek és közösen felelősek boldog és boldogtalan mindennapjaikért.
8.”Az exem rendesebb volt.”
Ez azt jelenti, hogy aki mondja, még mindig gondol rá, hogy a jelenlegi partner meg sem közelíti az előzőt, és tévedett, amikor a jelenlegit választotta. Nem kell pszichológusnak lenne ahhoz, hogy megértsük, mennyire kegyetlen ez a mondat. Mit szólna, ha ezt visszakérdeznék tőle?
9.”Tudtam, hogy nem bízhatom benned.”
Ez olyan, mintha azt mondaná valaki, hogy alapjában véve soha nem bízott a partnerében, sejtette, hogy nem megbízható, tehetségtelen. A mondatban sok a negatív, korábban visszafojtott érzés. Ez bizonytalanságot kelt a társban és gyengíti a kapcsolatot. Frusztrációját kérdésben is felteheti a mondat gazdája: „Azt mondod, hogy nem bízhatom benned?”
- „Nem érted?”
Ez a kérdés gyakran elhangzik és nemcsak a partnernek, hanem gyereknek, szülőnek, barátnak szól és ellentétes a rendes kommunikáció minden szabályával, továbbá a jólneveltséggel. Ha a másik nem érti, amit mondunk, nyilvánvaló, hogy mi nem magyaráztuk meg jól. A megértés hiányának felelőssége nem azé, aki hallgatja és jobb azt mondani, hogy „talán nem tudtam jól megmagyarázni.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
...in the world 2018.08.16. 15:14:37
"Lefeküdtem a húgoddal"
"Fura, hogy te nem örökölted a nagy melleket anyádtól"
ezek is viszonylag nagy eséllyel kapcsolatgyilkos mondatok.
zokogjatok 2018.08.16. 15:30:58
Ez általánosságban (nem feltétlen párkapcsolatban) nem ilyen egyszerű. Van, hogy a másik valamiért (egóból, figyelmetlenségből, stb) nem akarja megérteni a témát, nem tesz rá erőfeszítést, vagy a te szempontjaidat nem tudja átérezni. Nem csak arról lehet szó, hogy rosszul magyarázol el valamit.
zokogjatok 2018.08.16. 15:31:38
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.16. 15:42:16
jandera 2018.08.16. 15:48:19
Tudod mi az a szexrodeó?
Na, arról van szó, hogy amikor te vagy felül, és a partnered eljut a csúcs közelébe, akkor halkan a fülébe súgod, hogy az előző partnereddel jobb volt.
Aztán méred, hogy hány másodpercig tudsz fennmaradni..
Ja, és a szeretet sem igazán számít ilyenkor
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.16. 15:53:27
Csak ez szex csupán, nem igazi szerelmi kapcsolat.
jandera 2018.08.16. 16:05:01
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.16. 16:10:01
A szerelemnek szükséges eleme a szeretet.
ételizésítő 2018.08.16. 16:49:24
Igen, egy csomóan hozzák fel a Love Story c. filmnek azt a mondatát, hogy "A szerelem azt jelenti, hogy nem kell bocsánatot kérni.". De ez baromság.
@...in the world:
Esetleg a húg mellé még az anyát is érdemes megemlíteni, de ha nővér van, azt is. Szélsőséges esetekben a férfi családtagokat is.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2018.08.16. 16:53:40
De, bocsánatot kell kérni, s meg kell bocsátani. Nagy különbség!
szepipiktor 2018.08.16. 16:57:00
Egy az alapja egy normális kapcsolatnak: EKKOR jössz és EKKOR mész. Illetve en ekkor érkezem és ekkor távozom.
A cél meg szent.
Nincs olyan, hogy mosok, főzök (tam, tem) rád, meg hasonlók, ha nem tetszik, el lehet menni.
.
De azért az a cím a címlapon megint nagyon durva...
"párkapcsolat gyilkos mondat"
az érvénye magyar szabályok szerint:
"párkapcsolatgyilkos"
erős engedménnyel
"párkapcsolat-gyilkos"
Szóval legalább a címlapon ne legyünk már ennyire genderek.
tengier1 2018.08.16. 18:01:35
qwertzu 2018.08.16. 21:26:48
Nem tőled van a gyerek.
Minden orgazmust színleltem! (férfiként)
-----------------------------------------------------
Más:
Én kétszer teljesen komolyan megmondtam az asszonynak, hogy fogyjon le. Se nem hagyott el, se nem mozgatja a füle botját, rohadtul nem akar fogyni.
Ötletek?
unom_ma 2018.08.16. 22:59:33
HgGina 2018.08.17. 01:05:01
Ne dumálj fiam, csak adogasd a lőszert!
IV. (Parkoló) Béla · http://aparkolokiralyai.puruttya.hu 2018.08.17. 09:45:14
DocBulywood 2018.08.17. 12:58:56
Mit akartál mondani?
Szerintem ezt, de hadd ne találjam már ki:
"Ha a másik nem érti, amit mondunk, nyilvánvaló, hogy mi nem jól magyaráztuk meg."