A NWA 11119-nek elnevezett meteorit ősrégi és különbözik az eddig ismertektől, világosabb színű és sok szilíciumot tartalmaz. Mauritániában találták meg és 4,5 milliárd évével az első naprendszerből származhatott.
Az új-mexikói és arizonai egyetemek, valamint a NASA kutatói elemezték a követ, amely szerint a bolygók kialakulásának kulcsa lehet.
Amikor az új-mexikói egyetem kutatója doktorátusára készülve megkapta elemzésre a meteoritot, feltűnt neki szokatlan színe és a benne lévő zöld kristályok. Az elemzés jelentős mennyiségű szilícium tartalmat mutatott ki, ami az eddig vizsgált meteoritokra nem volt jellemző. Ennek a meteoritnak a 30%-a a trimiditből, azaz szilícium-dioxidból áll. Hasonló arányok csak a földi eredetű vulkáni kőzetekben vannak. Az eddig vizsgált meteoritokban inkább bazalt dominál.
A vegyi elemzések és az izotópok megerősítették, hogy a meteorit nem a mi bolygónkról való, de azt még nem sikerült megtudni, hogy a naprendszeren belül honnan. Az ilyen meteoritok – mondják a kutatók – előhírnökei a bolygók kialakulásának és segítenek megérteni, hogy ezek hogyan formálódtak.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
PomberMaci 2018.08.24. 00:32:21
M, az állat 2018.08.24. 00:32:44
édes istenem
szepipiktor 2018.08.24. 07:49:44
Mert ugye a naprendszerünk kialakult, most van és majd nem lesz.
Nincs és nem is volt TÖBB naprendszer.
KunnHalmiAgnes 2018.08.24. 12:54:46