Nagyon hasonlít a telepátiához: három, egymástól távol lévő emberi agy kommunikál egymással és játszik egy Tetris-szerű kirakós játékot.
A washingtoni egyetem kutatói fejlesztették ki a módszert. A csapatnak 2013-ban már sikerült megvalósítani emberi agyak agy első közvetlen összekapcsolását, 2015-ben pedig lehetővé tették egy harmadik félnek, hogy kitalálja, milyen tárgyra gondolnak. Technikájuk az orvostudományban gyakran használt eszközön alapul, egy gépre, amely regisztrálja az enkefalogrammot és egy olyan eszközre, amely a koponya mágneses stimulációjára szolgál, amely lehetővé teszi, az agy egyes részeinek aktiválását a koponyán kívülről elektromágneses impulzusokkal.
Az első készülékkel regisztrálni lehet a változásokat az agy elektromos aktivitásában és információkat lehet küldeni egy másik személynek. És ebben az értelemben fontos, hogy könnyen lehet módosítani egy fényre összpontosítva, amely 15 Hz-es frekvencián villog. Az agy igazodik ehhez a hullámhosszhoz. A mágneses stimulációval viszont üzeneteket lehet közvetíteni hozzá a fényvillanások formájában, amelyek megjelennek, amikor az elektromágneses impulzus az agykéreg nyakszirti zónájára irányul.
A kutatók ezekkel az eszközökkel hozták kapcsolatba a két, majd három agyat. De a résztvevők számát a kutatók szerint tovább lehet növelni. A legutóbbi kísérletben két agy átjátszóként szerepelt, míg a harmadik fogadóként. Egy Tetris-szerű játékot játszottak, amelyben az átjátszók rendelkezésére állt az egész játékmező, így megítélhették, hogy a fogadó jó helyre illesztette-e a mozaikot. A fogadó viszont a játékmezőnek csak a felső részét látta, és nem tudhatta, hogy melyik a jó lépés.
A résztvevőket külön-külön szobákban helyezték el, nem láthatták egymást, csak agyukkal kommunikálhattak. Az üzenetek arra vonatkozóan, hogy miként mozgassa a mozaikokat, a villanásokkal jutottak el a fogadóhoz. A kísérletben ez 81%-os sikerrel végrehajtott feladat volt.
A kutatók szerint az agyak közötti kommunikációt ki lehetne szélesíteni globális szinten is, az interneten keresztül. Ugyanakkor a módszer lehetővé tenné a tudomány számára, hogy mélyebben megismerje, hogyan működik az agy.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
David Bowman 2018.10.24. 10:07:30
Repülő szőnyeg:repülőgép
Telepátia:telefon
David Bowman 2018.10.24. 10:08:37
David Bowman 2018.10.24. 10:12:01
Jelentem, megvan: állcsúcs a neve. Ebben különbözünk a neandervölgyiektől. Általa tudunk beszélni, és gondolatokat vinni át agyból-agyba.