képzőművéz
A tudomány Mona Lisa-effektusnak nevezi azt a jelenséget, amikor néző úgy látja, hogy egy képen ábrázolt ember tekintete követi őt, ahogy előtte mozog.
A bielefeldi egyetem kutatói azonban általános meglepetésre kiderítették, hogy ilyen hatás valóban kétezik, de éppen Leonardo remekműve esetében nem működik.
Az emberek akkor érezhetik, hogy fényképekről, festményekről figyelik őket, ha a rajtuk szereplő egyenesen, 0 fokos szögben néz előre. Ha tekintete egy kicsit oldalra fordul, akkor érezheti a néző, hogy figyeli őt, de úgy, mintha a fülét nézné. Ez történik egészen 5 fokos szögig. Ha a szög nagyobb, nincs ilyen hatása – magyarázzák a német kutatók.
A tanulmány szereplői 24 résztvevővel nézették meg számítógépen a Mona Lisát, és arra kérték őket, hogy a tekintetére koncentráljanak, miközben az arcot 15 részletben mutatták meg. 2000 értékelést kaptak, és csajnem az összes arról szólt, hogy Mona Lisa tekintete a jobb oldaluk felé irányul. A megfigyelés szöge átlag 15,4 fok volt. Tehát a Mona Lisa-effektus kifejezés éppen a névadóra nem érvényes, bár lehet, hogy azok, akik ellátogatnak a Louvre-ba, nem értenek ezzel egyet – írta a La Repubblica.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.