Ekhnaton fáraó halála és a gyermek Tuthankhamon trónra lépése közötti rövid időszakban nem egy, hanem két titokzatos nő uralkodott Egyiptomban a XVIII. dinasztiában, a Kr.e. 14. században Valérie Angenot kanadai kutató szerint.
Az egyiptológusnő tanulmánya a montreali Québec egyetem honlapján jelent meg.
A korszak kutatói mintegy 50 éve tudják, hogy a két fáraó közötti interregnumban királynő uralkodott, azonosságát illetően azonban megosztottak voltak.
Angenot epigrafikai és ikonográfiai kutatásai alapján azt állítja, hogy Ekhnaton, amellett, hogy feleségül vette saját lányát, Meritatont, hogy felkészítse az utódlásra, mellérendelt a hatalom gyakorlásában egy másikat a hat lánya közül, Neferneferuaton Taseritet. Apjuk halála után 3-4 évig együtt uralkodtak Neferneferuaton Ankhkheperure néven.
A kanadai kutató erre a következtetésre azután jutott, hogy átvizsgálta a Tutankhamon sírjában 1922-ben megtalált kincsek sokaságát.
Egyes egyiptológusok szerint viszont a különös név egyszerűen Nefertiti királynét, Ekhnaton fáraó első feleségét takarja, és maga a fáraó nevezte el így.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
darlacko 2019.05.07. 01:59:33
Jakab.gipsz 2019.05.07. 11:40:43
Ami a figyelemre méltó az Nefertiti királynét ábrázoló szobor, a modern nő ideál képmását egyókori művész eltudta készíteni, aztán hosszú szünet következett be.