Egy hangszintetizátor segíthet azoknak, akik valamilyen idegbetegség miatt nem tudnak beszélni.
A készülék lefordítja azokat az elektromos jelzéseket, amelyeket a neuronok generálnak az ajak, a nyelv és a hangszálak mozgatására.
Az amerikai kutatók tanulmánya a Nature-ben olvasható.
Ma, ha meg akarjuk érteni azokat, akik nem tudnak beszélni, a pupilláik mozgásából, arcizmaik összehúzódásából kell olvasnunk. Legjobb esetben 10 szót lehet percenként kihámozni vele, holott normális körülmények között 150-et tudunk mondani.
A készülékben szenzorok fogják fel azokat az elektromos impulzusokat, amelyeket az agy kiad, amikor beindítja a hangképző szerveket. Ezek akkor is létrejönnek az agyban, ha egy paralízis akadályozza a szájmozgást.
A San Franciscói egyetem kutatói készítették és próbálták ki elsőként ezt a hangszintetizátort. A készülékkel 101 mondatot ejtettek ki, a tesztelők 50 szóból álló szakaszokban hallgatták, meg és értelmüket 47%-ban fogták fel. Tehát a hangszintetizátor tökéletesítésre szorul, pácienseken még nem lehet alkalmazni, mégis reményt ad azoknak, akik különböző neuro-degeneratív betegségekben – Parkinson-kór, szklerózis multiplex, amiotrófiás laterálszklerózis (ASL) – miatt nem tudnak beszélni. A kutatók szerint lehetségessé válik majd egy hang melódiájának és érzelmi töltésének reprodukálása is.
Az elektromos jelzések szókincsét öt epilepsziás beteg szolgáltatta. Nekik ugyan nincsen kommunikációs problémájuk, de előfordul, hogy a sebésznek elektródákat kell implantálnia az agyukba a rohamok eredetének azonosítására. Ezek az elektródák az amerikai kutatóknak is sok értékes adatot adtak, amikor megkérték az öt pácienst: hangosan olvassák fel a mondatokat és közben regisztrálják az impulzusokat, amelyeket a hangképző szavak mozgása váltott ki.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.