Az elmúlt 25 évben egyre növekvő ritmusban vékonyodnak a gleccserek a Déli-sarkon – ezt mutatják az Európai Űrügynökség (ESA) műholdas felvételei.
Az erről szóló tanulmányt, amely a Geophysical Research Lettersben jelent meg, a leeds-i egyetem kutatói írták az olaszországi Frascatiban felállított ESA obszervatórium munkatársaival közösen.
Két óriási jégnyelv áll megfigyelés alatt, a Pine Island és a Thwaites. Ezek a legsebezhetőbbek. Teljes olvadásuk több méterrel emelné a világ tengereinek szintjét, de az Antarktisz nyugati részén a gleccserek egynegyede instabillá vált a klímaváltozás miatt.
A két és fél évtizedes megfigyelés alapján a kutatók megállapították, hogy némely zónában a jég 122 méterrel vékonyabb lett, és olvadási ritmusa ötször gyorsabb lett, mint 1992-ben, a megfigyelés kezdetén. Az ESA ERS-1, ERS-2, Envisat és CryoSat műholdjai több mint 800 millió mérést végeztek el ez idő alatt.
A fentebb említett területeken évek óta megfigyelhető a jéghegyek leválása. Olyan nagy tömegek szakadnak a vízbe, mint egy egész város. Barlangok alsó részei erodálódnak. Mindezek a jelenségek a felmelegedés következtében erősödnek.
Ha a káros kibocsátások csökkentésére tett erőfeszítések nem lesznek elég hatékonyak, a jégtakaró eltűnik azoknak a területeknek a feléről, amelyeket az UNESCO a világörökség részének nyilvánított. A veszélyeztetettek között van a svájci Alpokban lévő Grosser Aletsch, nagy veszteségek következhetnek be az argentin Andokban, a Los Glaciaresben, vagy Kanadában, a Waterton Glacier International Peace Parkban – figyelmeztetett az amerikai geológus szövetség lapja, az Earth’s Future.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.