Erről tanúskodnak a nagy adatbázisok 10 ezer és 150 év közöttire vonatkozó adatai, amelyet az ArcheoGLOBE projekt keretében vizsgált egy 253 főből álló nemzetközi kutatócsoport – írja a La Repubblica.
„Az eredmények impresszionálóak – mondta Neil Roberts, a plymouth-i egyetem kutatója – Az ember sokkal korábban kezdte el a Föld megváltoztatását, mint ahogy feltalálták a gőzgépet, vagy végrehajtották az első atombomba-tesztet. Tízezer évvel ezelőtt kezdett a természet egyensúlya felborulni. Ez eleinte kismértékű volt, a nagyobb változás 6 ezer éve következett be, majd az utóbbi 150 évben sokkal gyorsabb és intenzívebb lett.”
A régészeti adatok szerint a változás a jégkorszak végén kezdődött, amikor a klíma esősebb lesz és az emberek elkezdtek élelmiszert termelni, állatokat tartani. Ezért erdőket égettek fel, amellyel széndioxidot küldtek az atmoszférába.
„A tanulmány – mondja Roberts – segít abban, hogy hosszú távú elképzelés alakuljon ki a földhasználat és a karbonkibocsátás terén a felmelegedés elleni küzdelemben.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.