Erdei iskolákat Dániában létesítettek először az 1950-es években. Ez a módszer megtetszett Németországban, Nagy-Britanniában, majd Franciaországban is – írja a Le Figaro.
Franciaországban jelenleg mintegy 2000 gyerek jár ilyen típusú oktatási intézménybe. Az erdei iskolák mellett működnek már óvodák is, ahol 2 éves kortól fogadják a kicsiket.
A cél a természetben szerzett tapasztalatokon fejleszteni a gyerekek ismereteit és érzelmi világát és nem utolsó sorban erősíteni fizikumukat.
A gyerekek friss levegőt szívnak, sokat mozognak. Életkoruktól függően leveleket, gesztenyét gyűjtenek, fára másznak, gyalogtúráznak.
Az oktatásügyi minisztérium programjának követése ezekre az iskolákra nem kötelező, de a színvonalnak az egyes tárgyaknál olyannak kell lennie, hogy tudásuk alapján a gyerekek felvételt nyerhessenek a felsőbb oktatási intézményekbe és a tervet állami szervnek hitelesítenie kell.
Az osztályok többszintesek és nem haladhatják meg a 15 fős létszámot.
A diákok felkészültségét illusztrálja, hogy az egyik erdei iskola legidősebb diákjai az ókori római vízvezetékektől ihletve tavaly megterveztek egy vízlevezető rendszert, és az idén a technológiai ismeretek lehetővé teszik, hogy bevezessék a villanyt az erdőben felállított kis házakban.
A kicsik a betűket a fákon elrejtett betűkből tanulják meg, számolni pedig annak alapján, hogy hány faág szükséges a tűzrakáshoz. Nemcsak a gyümölcsöket és a zöldségeket ismerik fel, hanem a virágokat, a rovarokat, a madarak hangját is. Olyan környezetbarát világban nőnek fel, hogy a jövőben Greta Thuunberg táborát is erősíthetik.
A tanárok arra nevelik a gyerekeket, hogy felismerjék a szolidaritás és az együttműködés értéket, valamint arra, hogy megtanulják az egymás közti problémákat önállóan megoldani. A nevelők csak akkor lépnek közbe, ha ez nem sikerül nekik.
A Montessorihoz közelítő nevelési módszert alkalmazó erdei iskolák magánintézmények, havi 160-350 eurós költség terheli a szülőket.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
midnight coder 2019.10.05. 06:47:59
Ez azért nem olyan fantasztikusan nagy teljesítmény. Persze kortól is függ, ha ez a legidősebb diák 6 éves akkor igen, ha 12 akkor már nem annyira - annyi idősen Pl. én már detektoros rádiót és tranzisztoros erősítőt építgettem, pedig ez még a Kádár-rendszerben volt... Amúgy a semminél nyilván jobbak ezek, de szerintem nem összevethető azzal, mint ha valaki falun nőtt fel... Persze azóta a falu is mást jelent, Pl. nemigen megy mára már a tehéncsorda.
"Olyan környezetbarát világban nőnek fel, hogy a jövőben Greta Thuunberg táborát is erősíthetik."
Ami nem annyira pozitív dolog, Grétácska táborát ugyanis leginkább a média által felheccelt, önálló gondolkodásra tökéletesen képtelen emberkék állnak. A zöldek jelenlegi sikereiket leginkább a természettudományos közoktatás hanyatlásának köszönhetik.