Hogyan csinálta Magnus Carlsen, hogy sakkvilágbajnoki címet szerzett? Hogyan vált napjaink futballjának egyik legnagyobb egyénisége Zlatan Ibrahimovic, Hogyan jutottak a maguk szakmájában a csúcsra olyan emberek, mint Hans Christian Andersen, vagy Charles Darwin?
A oslói műszaki és tudományegyetem kutatói vizsgálták a kérdést, és arra jutottak, hogy a kiváló eredmények eléréséhez öt tényezőre van szükség: célzott edzésre, szenvedélyre, kitartásra, pozitív mentalitásra és támogató mentorra.
„A kulcskoncepció egy olyan terület kiválasztása, amely mindenek felett érdekli az embert – magyarázta Hermundur Sigmundsson pszichológus – ez gyújtja meg a lángot. De ez nem elég. Kb. 10 ezer órányi gyakorlat szükséges ahhoz, hogy valamiben kiváló lehessen valaki.”
A kutatók szerint a tartós sikerhez elengedhetetlen a tartós motiváció és a kitűzött célba vetett hit. És mivel valószínűtlen, hogy a célt egyedül lehessen elérni, szükség van valakire, aki mutatja az utat és támogat. Lehetőleg olyan, aki rendelkezik az adott területen szükséges ismeretekkel.
A kutatás, amelyben 126 kísérleti alany vesz részt, csaknem 40 éve folyik. Az eredmény számos esszé és egy könyv alapja volt. A kutatók végül is arra a meggyőződésre jutottak, hogy az ember nem születik zseninek, hanem kitartó erőfeszítéssel válhat azzá.
E nézetet vélhetően legalább annyian magukévá teszik, mint amennyien ellenzik. Annak idején a később sakkvilágbajnok Polgár-lányok édesapja, Polgár László is ezt vallotta, meg is írta a Nevelj zsenit! című könyvében és az eredmények őt igazolták. Kétségtelen, hogy a született tehetség önmagában nem sokat ér, kellő szorgalom, a kiválasztott cél iránti alázat és önfegyelem nélkül – ezt számos sportoló és művész szomorú esete is példázza – de azért gyakran találkozunk napjainkban is olyanokkal, akiknél úgy érezzük: amit ők tudnak, az megtanulhatatlan ama bizonyos „isteni szikra” nélkül….
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
David Bowman 2019.10.19. 18:35:53