A Yale egyetem kutatói állítják a Proceedings of The National Academy of Science-ben, hogy a potenciás munkaadók a meghallgatás első másodpercében fel tudják mérni a jelentkező társadalmi-gazdasági státusát, műveltségi szintjét.
Ez kedvezhet azoknak, akik a beszélgetés kezdetén azt a benyomást tudják kelteni, hogy magasabb szintű társadalmi réteghez tartoznak.
„Kísérletünk azt mutatja – magyarázta Michael Krauss, az egyetem professzora – hogy elég egy nagyon rövid párbeszéd ahhoz, hogy meg lehessen állapítani, hogy a jelölt megfelel-e egy bizonyos állás betöltésére. A humánerőforrások szakértői tagadni fogják, hogy a társadalmi státusnak szerepe van a felvételben, valóban van, és ez gátolja a mobilitást és fenntartja az egyenlőtlenséget.”
A kutatók öt kísérletben bizonyították ezt. Azt első négyben azt nézték, hogy néhány másodperc alatt milyen alapossággal lehet felmérni valakinek a társadalmi helyzetét. Kiderült, hogy nagyon pontosan. Elsősorban a szavak kiejtéséből, nem is annyira a tartalmukból. Az ötödik kísérlet arra keresett választ, hogy ez az első benyomás mekkora szerepet játszik a felvételben. Ebben 274 humánerőforrás-szakemberrel hallgattatták meg az interjúkat, illetve olvastatták el velük a leírt másolatokat. Majd azt kérték tőlük, hogy határozzák meg szakmai minőségüket, társadalmi hovatartozásukat és kezdő fizetésüket. ( A „káderezők” nem ismerték a jelöltek életrajzát). A kísérlet azt mutatta, hogy a beszélgetést meghallgatók jobb értékelést tudtak adni, mint azok, akik csak olvasták azokat. Majd az értékelők megállapították, hogy a magasabb társadalmi osztályhoz tartozók alkalmasabbak az adott állás betöltésére, anélkül, hogy ismerték volna korábbi teljesítményeiket, és magasabb kezdő fizetést ítéltek meg nekik.
„Nagyon ritkán használják ma már a társadalmi osztályok kifejezést – tette hozzá a professzor – pedig úgy látszik, napjainkban is sokat számít egy munkahely elnyerésében. Ha egy egyenlőbb társadalom felé akarunk haladni, szakítanunk kell ezekkel a pszichológiai mechanizmusokkal, amelyek kiforgatják értékeinket. Banálisnak tűnhet emlékeztetni rá, de tehetséges emberek nemcsak a jól szituált és művelt családokban vannak.”
Az állásinterjúk egy másik aspektusáról írt a Huffington Post: a jelentkezés az értesítés közötti eltelt idő frusztráló hatásáról.
Minél hosszabb ideig tart a leendő munkaadó hallgatása, annál inkább nő az aggodalom az érintettben és annál pesszimistábbá válik. A lap által megszólaltatott szakértők első tanácsa: ha a várakozás több hétig tart is, nem szabad feladni, mert a toborzás folyamata cégenként változik. Egy felmérés szerint az Egyesült Államokban átlag 23,8 napig tart. A leghosszabb a várakozás kormányzati állások esetében, akár 54 nap is lehet, de az űrrepüléssel és a nemzetvédelemmel kapcsolatos állásoknál is legalább egy hónapra lehet számítani, az energiaszektor jelöltjeinek sem szabad türelmetlenkedni négy héten belül. A várakozás hossza attól is függ, hogy éppen milyen a munkaerő piac helyzete.
Van, amikor a válasz késésének semmi köze a kérelmező elbírálásához. A háttérben lehet a felvételek befagyasztása, a cég költségvetésének csökkentése, egy nagyobb átszervezés, de erről nem beszélnek, mert kedvezőtlen kép alakulhat ki a cégről.
A hallgatás persze sajnos sokszor az elutasítás jele, mondván, hogy sem idejük, sem emberük mindenki értesítésére. Még akkor is, ha ez nagy fokú udvariatlanság. Egy 2017-es amerikai felmérés szerint a jelölteknek több mint a fele hiába várt visszajelzésre. Éppen ezért érdemes egy idő után hetenként érdeklődni telefonon, vagy e-mailben. Ha ez hat hét után is eredménytelen, más állás után kell nézni.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Örömhernyó 2019.11.14. 00:47:54
A világ pont az egyenlőtlenségek növekedése felé halad rohamléptekben. Tehát nincs miről beszélni.
Alick 2019.11.14. 01:11:17
És nemcsak a szakmai tehetség számít, hanem a kulturált hozzáállás is, főleg ha csapatmunkáról vagy a cég külső képviseletéről van szó.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.11.14. 04:31:14
Kell ember a cégnek = felvesznek bárkit, aki minimálisan alkalmas.
Nem kell ember = 10-körös interjű, hülye kérdések.
bontottcsirke 2019.11.14. 06:27:05
exilis 2019.11.14. 06:41:16
demerson 2019.11.14. 06:50:36
haXXor 2019.11.14. 07:16:19
takineni 2019.11.14. 08:06:43
Nekem volt olyan fejlesztő és arhitekt kollegám pesten aki havi egy milla felett keresett és az édesapja bkv s élrevasalt nadrágjában és kinyúlt poló ban járt melózni.
almaza 2019.11.14. 09:34:46
geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2019.11.14. 09:54:05
Macropus Rufus 2019.11.14. 10:45:03
hát persze.
"ez helyett egy félmilliót érő suzukival közlekedek, mellette szakadt farmerben, és kényelmes, olcsó cuccokban járok, legtöbbször borostás vagyok, és nem igazán érdekel, hogy megfeleljek bárkinek is."
na ez a része már sokkal hihetőbb. De egy kérdés: ha ilyen qurva jól keresel, akkor mi a fenéért vagy igénytelen. Amit leírtál az nem lazaság meg hipszterkedés: ezt hívják igénytelenek. Megjegyzem én is az IT szektorban tolom már 22 éve. Ami vázoltál az baromira nem jellemző ránk, sokkal inkább a teljesen antiszoc pokoli operátorokra.
"Ha belegondolok, hogy rólam milyen kép alakulna ki egy állásinterjún, akkor nem tudom komolyan venni ezt a társadalmi státuszt pár perc alatt leveszem szöveget. "
a leírtaid alapján kb. nulla lenne az esélyed bármire is. Éppen ezért kétlem, hogy interjúra szakadtan mennél el.
Ami amúgy jellemző nagyon sok kockára: a nagy duma. Számomra a leírtaid is pontosan ezek. Ha van annyi zséd, hogy egy 40-50millás kocsit csak úgy kicsengessél akkor gondolom ennél sokkal több is van neked. Aki meg ennek ellenére lepusztúlt vassal közlekedik, igénytelenül néz ki, ott valami nem stimmel. Szóval én élek a gyanúval, hogy a hsz első pár sora a vetítés részhez tartozik.
Pallos Levente · http://www.pallos.tk 2019.11.14. 10:46:48
Szóval lehet, hogy a kutatás valami okos dolog volt, de ez a cikk egy nagy semmi rizsa.
2019.11.14. 11:29:15
Mindenesetre én is láttam háeres kisasszonyt megdöbbenni, amikor meghallotta erős székely akcentusomat. A második megdöbbenés akkor jött, amikor a valódi döntéshozóval angolul mentünk bele olyan technikai részletekbe, ami neki már magas volt. Nem is hiszem hogy egyálaltalán értett belőle valamit.
Szelid sunmalac 2019.11.14. 13:52:21
Void Bunkoid 2019.11.14. 14:26:48
Szelid sunmalac 2019.11.14. 14:55:27
Zed is not dead yet 2019.11.14. 14:55:29
Ez a fickó az alsó végén ábrándozik az IT-nek, ráadásul abból a pár sorból, amit leírt _tényleg_ világosan látható, hogy ki ő, mennyire művelt és a többi. Ilyenek után hogy "maseratti" (két t-vel, mert biztos múlt idő :p), meg "az mellett", kb. "fel"rongyolt Pestre taktafaszom-alsóról, megkapta élete első álomfizetését (gondolom több, mint apucié volt nyugdíj előtt --- ergo: rengeteg) és most eltölti az "enyém_a_világ" érzés. Majd elmúlik, semmi gond.
Mondjuk én nem értek ehhez az IT szakmához, hiszen még csak 30 éve csinálom a szoftverfejlesztést, oszt' mégsincs "maserattim" (ehhez is kell egy kevés kultúra, hogy az ember ne vágyjon olyan cuccokra, mint ezek a sportautók, ha épp nem autóversenyző). Van viszont pár olyan ismerősöm különféle cégektől, akik közül bármelyikük lehetne ez az Exil, ha rájuk jönne az arcsokodás. Az is személyes tapasztalat munkaadói oldalról, hogy az ezen a szinten megnyilvánuló arcokon (kerékbe töri a nyelvet, minden szinten igénytelen: mocskos ruházat, borosta, áporodott testszag, riasztó fogazat és haj és bőr, stb.) semmi HR-ezni való nincs, a kábelkrimpelésn/toner-cserélgetés/patch-visszadugdosás munkaszinten felül csak a bajnak jók.
Szelid sunmalac 2019.11.14. 15:24:32
Zed is not dead yet 2019.11.14. 15:32:13
Az a régi mustang vicces lehet, nekem ehhez fogható élmény egy "ügyetlenül" felújított kereklámpás lada volt valamikor a kilencvenes években. Igaz hogy az volt "az" autóm, szóval mindent azzal kellett megoldani, de egy túl jól rendbe tett motor azzal a könnyű kocsival nagyon vicces tudott lenni. Mondjuk villantás-faktorban nem volt jó, mai szóhasználattal maximum "sleeper" volt.
Szelid sunmalac 2019.11.14. 15:43:52
Szelid sunmalac 2019.11.14. 15:44:50
Bambano 2019.11.14. 16:01:57
de nézhetnénk az órát is... neki swatch 8 ezerért, nekem casio 10x annyiért. neki egy adatrablásra szakosodott alsó kategóriás okostelefonja van, nekem meg egy nokia6230-am, ami a maga korában felső kategória volt, és tudom, hogy nem lopja az adataimat.
akkor most ki hogy is van felöltözve?
Szelid sunmalac 2019.11.14. 16:11:29
Bambano 2019.11.14. 16:12:42
nekem pl. van olyan ismerősöm, aki abból él, hogy tudott olyan számlázó programot írni, ami a nav minden nyavalyájának megfelel. Sok ügyfele csak azért azt veszi, mert híre van, hogy ahol azzal számláznak, ott a nav nem kekeckedik. szakadt suzukival jár, de volt alkalom, amikor bizonyította, hogy zseton van kéznél.
ha it-s vagy és tucatmelód van, alkalmazott vagy, akkor azért jársz suzukival, mert nincs más. ha it-s vállalkozó vagy és találtál valami extrémet, amit igényel a piac, akkor meg azért, mert megteheted.
2019.11.14. 16:13:45
Állítólag Warren Buffet gyerekei sokáig nem tudtak, hogy az apjuk a világ egyik leggazdagabb embere. Egy tipikus amerikai kertvárosban éltek átlagos amerikai (felső-) középosztálybeli életet, ezért fel sem tűnt a gyerekeinek.
Csak ugye az átlagember nem ezt látja, hanem a rongyrázó, de legtöbb esetben eladósodott celebek alapján gondolnak arra, hogy hogyan élhetnek a gazdagok.
Egyébként az az igazán gazdag, akinek nem kell státusz szimbólumokra költenie. Ami nem jelenti azt, hogy nem költ olyanra, ami annak számít, de csak akkor költ, ha tényleg kell neki.
2019.11.14. 16:15:45
Vagy csak nem fontos neki, hogy mivel jár. A kockákra jellemző, hogy arra költenek sokat, ami érdekli őket.
2019.11.14. 16:16:48
Valószínűleg nem engedheti meg magának, csak meg tudná venni, ami nem ugyanaz.
Bambano 2019.11.14. 16:18:18
de természetesen te vagy a menő, miután én már vagy 20 éve kinőttem abból, hogy menőzzek. bánja a rosseb, hogy te mitől vagy menő, vagy mitől hiszed menőnek magad, nekem egy fillérrel nem lesz se több, se kevesebb pénzem attól, hogy te mit csinálsz.
de egyébként nagyon helyes, hogy megszólítva érzed magad, pont erről szólt a hsz-em, hogy valaki ül egy ilyen ócska lloyd cipőben, menőnek hiszi magát, lenézi az én adidas torsionömet, miközben az enyém sokkal jobb és nem is olcsóbb. tehát sem funkciójában, sem pénzügyi jelzésben nem alábbvaló, mint a tied.
Zed is not dead yet 2019.11.14. 16:20:57
Amikor én beszélgettem álláskeresőkkel, akkor nagyjából ennyi érdekelt a megjelenés oldaláról. Ha ez eddig nem kaszálta el az illetőt, akkor tényleg el lehetett kezdeni beszélgetni. Persze előfordult olyan is, hogy az öltözék és megjelenés nem saját stíl volt, csak az otthoniak kicsit túlspilázták az "interjúfaxni" okán, de ez is kiderült, amikor udvariasan rákérdeztem. Amúgy szerintem helyes, ha azok a cégek, ahova egy hirdetésre rengetegen jelentkeznek használnak ilyen HR-eseket első szűrőként, de azoknak nagyjából csak ennyire kéne rámenniük, hogy csekkolják, ami objektíve is csekkolható (szóval hogy mondjuk több foga van-e a delikvensnek, mint füle és az illető fürdött-e az elmúlt napokban :p, meg hogy van-e egyáltalán bármi köze ahhoz a szakmához, amire jelentkezik (mikor egy lótenyésztés-hobbista képzett barista jelentkezik hozzám szoftverfejlesztőnek, hmm.)). Aztán ha ez az akadály "véve" van, akkor onnantól a HR-nek már csak annyi dolga szabad legyen, hogy ha a második körben megfelelőnek tűnik a jelentkező, akkor korrektül adminisztrálják a jogviszonyt.
Bambano 2019.11.14. 16:28:07
ezért gondolom, hogy amit a cikkben leírtak, nem igaz. a hr-es lyánykák a saját hamis sztereotípiáik alapján döntenek, ami hiba.
2019.11.14. 16:32:34
Én mondjuk nem komálom a ruha divattal, eleganciával foglalkozást, de itt dimenziókat keversz össze. Attól, hogy értékesebb, jobb a sportcipőd, még nem biztos, hogy adott helyen, adott alkalomra megfelel. Ha valahol elegánsan kell megjelenni, akkor az olcsó öltöny közelebb áll a megfelelőhöz, mint egy 50-szer annyiba kerülő profi barlangász overál.
Zed is not dead yet 2019.11.14. 16:32:41
Mindössze 30 éve vagyok IT-s, onnantól, amikor az IT még ESZR20-at, meg ilyeneket jelentett, aktuálisan vagy 25 éve én nem keresek munkát ezen a placcon, inkább adok ilyet másoknak, amellett, hogy én is csinálom, mert tudom is meg szeretem is.
Hogy ki mennyi pénzt kér az ügyfeleitől, mennyi ügyfele van és hány alkalmazottja, az egy nagyon sokismeretlenes egyenlet. Ezzel együtt ha az ember nem áll politikai kurvának, nem megy el (nagyon jól fizetett, de) bérrabszolgának külföldi multihoz (akármilyen magas szinten is) és nem a rövidtávú lehúzás nagyon népszerű taktikáját alkalmazza, akkor azért a szoftverfejlesztés Magyarországon nem a kontrollálatlanul magas bevételek terepe. Az általad említett számlázóprogram-téma még épp az a szint, amit talán nem szakmai öngyilkosság nulla support-kapacitással számolatlanul szórni, már ha sikerül elsőre úgy megcsinálni, hogy a hülye is tudja használni, de ne csak a hülyék használják.
Zed is not dead yet 2019.11.14. 16:37:54
2019.11.14. 16:38:19
Egyébként ami a cipőt, egyéb ruhákat illeti:
Egy ideig olyan cégnél dolgoztam, ahol szigorú dresscode van. Most egy olyannál, ahol rövidnadrágban is bejöhetek, és nem keresek kevesebbet, mint a korábbinál. És amellett, hogy így sokkal kényelmesebb, az a durva, hogy cipőből, nadrágból elfogadható áron lehet kapni nagyon jó minőségűt, ha lehet sportos, nem elvárás a "komoly" ruha. Ellenben amit az átlagember alkalmi ruhának megvesz, és még nem drága, az totálisan alkalmatlan napi használatra, hasonló kinézetben a minőségi cucc meg kurva drága. Tehát pl. egy olyan cipő, ami megfelel egy szigorú dresscode-nak, de a téli szutykos, latyakos pesti utcákon sem ázik be, az első alkalommal nem rúgod le az elejét, tényleg drága. Ha kihagyjuk a szigorú dresscode-ot, vagy csak évente 2-szer kell felvenni, akkor nem kell annyira mélyen belenyúlni a pénztárcádba.
Amúgy jól teszed, hogy inkább jó cipőben jársz, mint elegánsban.
2019.11.14. 16:39:46
"azt próbálom jelezni, hogy a ruházat szinte semmit nem mond a jelöltről. egy farmerről lassan már azt sem tudod eldönteni, hogy azért szakadt, mert a gazdája tróger, vagy azért, mert valamelyik bótban nagy gonddal megszaggatták rakás pénzért."
Pedig utóbbi azért elég sokat elmond...
Zed is not dead yet 2019.11.14. 16:41:50
Zed is not dead yet 2019.11.14. 16:43:28
Szelid sunmalac 2019.11.14. 17:03:58
Szelid sunmalac 2019.11.14. 17:06:22
Bambano 2019.11.14. 18:03:09
Szelid sunmalac 2019.11.14. 18:07:33
CSOKKI MÁLNA 2019.11.14. 19:59:08
erkölcsi hulla 2019.11.14. 21:27:45
Csúcskategóriás kb. 25 éve lelhetett a gore-tex, még faterom katonai cipője volt abból. Mondjuk bírta is vagy 10 évet. Kétlem hogy most még mindig ez lenne a csúcs.