A Harvard egyetem fizikusainak kutatócsoportjai szerint a világegyetem úgy érhet véget, ahogy született: egy hatalmas robbanással a Higgs-bozon destabilizációja miatt.
A bozon egy apró kvantikus részecske, amely tömeget ad a többi részecskének és olyan erejű robbanást idézhet elő, amely mindent megsemmisít, és felborítja a fizikai és a kémia törvényeit.
A Physical Review című szaklapban olvasható tanulmányban a szerzők azt is kiszámították, hogy ez mikor következhet be: nem kell nyugtalankodnunk, mert csak sok milliárd év múlva.
A Higgs-bozont 2012-ben a kutatók úgy fedezték fel, hogy a genfi CERN Nagy Hadronütköztetőjében a szubatom-protonokat ütköztették egymással. A bozonnak különleges tömege van, és ha a kutatóknak igazuk van, ez a tömeg képes megzavarni mindent, ami lehetővé teszi az életet. Nem ég évmilliárdokig, hanem ha instabillá válik, azonnal robban.
A kutatók feltételezik, hogy ezt a tér-időnek egy fekete lyuk körüli görbülete is okozhatja. Amikor a tér-idő egy nagy sűrű közeg, például éppen egy fekete lyuk körül mozog, ugyancsak felborulnak a fizika törvényei és a részecskék furcsa kombinációkba keverednek.
Lehet, hogy az összeomlás már megkezdődött, csak nem tudunk róla, mert a Higgs-bozon tőlünk nagyon messze lehet. „Elképzelhető, hogy a stabil és az instabil világegyetem között egyensúlyozunk. Lehet, hogy az univerzum abban az állapotban van, amikor még fennmaradhat egy ideig, de a végén bekövetkezik a Big Bang” – mondta a New York Postnak Joseph Lykken, a Fermi National Acceleator Laboratory fizikusa.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Reactor 2022.04.25. 03:41:36
Jelenleg az univerzum hőhalálára és a "dark érára" van a legtöbb tudományos bizonyíték, miszerint úgy 10^100 év múlva minden anyag elbomlik. Azt is vizsgálják, a proton el tud-e bomlani, de ebben sincs még konszenzus. Csak a neutrínók, elektronok, sugárkvantumok fogják ezt a kort túlélni, ebből meg nem lehet semmiféle újabb Big Bang meg új világegyetem.