Norvég kutatók vizsgálták, hogy az ország tengerparti részeiben élő őseik étrendje tartalmazott-e veszélyes nehézfémeket. Tanulmányukban, amely a Quaternary Internationalben jelent meg, elsősorban az északi tőkehallal és a fókával foglalkoztak.
Az elemzés során kiderült, hogy olyan nehéz fémeket, mint a kadmium, az ólom, a higany, veszélyes koncentrációban tartalmaztak már 6500-3000 évvel ezelőtt is, amikor még nem volt ipari forradalom, bányászat, emberi tevékenységből származó szennyezés. A nehézfémek a parti kövek erodálásából jutottak a vízbe a kutatók szerint.
Kadmiumból például a vizsgált halakban 22-szer több volt a ma elfogadhatónál, ólomból pedig 3-4-szer annyi. Ez utóbbi a fókában ugyanannyi volt, kadmiumból azonban „csak” 15-szörös. Érdekes viszont, hogy a higanyból a mai szintnél kevesebbet találtak mindkét állatban. Kérdés, hogy az akkori emberek más, szárazföldi termékkel mennyire tudták ezeknek a nehézfémeknek a káros hatását csökkenteni.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.