Aki akárcsak fényképen látta Nefertiti fáraónő mellszobrát, emlékszik annak különleges kék színeire. Ez a festék, amelyet már 2500 évvel ezelőtt is használtak, most a tudományt szolgálja.
Mész-szilikátból és rézből áll és a göttingeni egyetem kutatóinak sikerült olyan nanoanyagot készíteni belőle, amelyet fel lehet használni infravörös spektroszkópos és mikroszkópos vizsgálathoz.
A Nefertiti-kék fénylik és alkalmas nagyon kis minták színezésére, amelyek így könnyebben tanulmányozhatók. E felfedezést a véletlen segítette, egy vizsgálandó anyagot ezzel jelöltek meg és észrevették, hogy a mikroszkóp alatt különleges fénylett.
Az, hogy ezek a nagyon régi tárgyak nem vesztették el színüket, bizonyítja az összetevők stabilitását, és mivel nagyon olyan kevés színezék van, amely extrém körülmények között is változatlan marad, a kutatók megpróbálták levékonyítani a kék részecskéket nanometrikus dimenzióra, vékonyabbra, mint egy hajszál és akkor használták fel ezeket, hogy pontosabban elemezzék a biológiai mintákat.
Az eredmény kitűnő volt: a legkisebb festékrészecske is megőrizte jellemzőit. A tesztek azt is kimutatták, hogy a festéket élő szervezetek vizsgálatára is fel lehet használni, anélkül, hogy kárt okozna.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.