A bizonytalanság uralkodó érzéssé vált az emberekben az utóbbi évek válságai során, amelyet betetőzött a koronavírus-járvány.
A Harvard Business Review egyetemi lap publikálta Nathan Furrnek, a digitális stratégia professzorának tanulmányát, amely elemzi az ember reakcióját az ismeretlenre.
A témában megkérdezett feltalálókat, vállalatok vezetőit, Nobel-díjasokat és azokat, akik a mindennapi életben szembesülnek bizonytalansági tényezőkkel, start-up beruházókat, játékosokat, egészségügyi dolgozókat.
A bizonytalan helyzetekkel való szembenézés részben adott bennünk, részben azonban meg kell tanulnunk – magyarázza Furr, aki szerint a bizonytalanság frusztrációs érzetet ad, amit le kell küzdeni. „Lehet néhány napig frusztrációt érezni, utána azonban fel kell vetni a kérdést: Mit tanulhatok ebből a kihívásból? Mihez tudsz fogni?”
A professzor Lou Gehrig, a legendás baseball-játékos példáját hozza fel, akit karrierje csúcsán ért el az amiotrófiás laterál-szklerózis (ASL). Ő így búcsúzott a sporttól: „Olvasták, mi történt velem. És mégis, ma a Föld legszerencsésebb emberének érzem magam. Nagyon rossz pillanat volt, de van egy sor más dolog, amiért érdemes élni.”
Az életben sok minden a véletlenen múlik. Ami történik, gyakran nem tőlünk függ – írja Furr és egy másik példát hoz: John Winsor amerikai nagyvállalkozóét, aki egy hatalmas lavinát élt túl, amelyben sokan meghaltak. Most így gondolkodik: „Azt hisszük, hogy az üzlettel mi irányítjuk a világot. Helyesebb lenne, ha nem irányítani, hanem megérteni akarnánk.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.