A Birdlife International tekintélyes civil szervezet a Seychelles-szigetek albatroszainak és énekes nádi poszátáinak helyzetével foglalkozott és megállapította, hogy a védelmi intézkedések nélkül pusztulásuk 19-szer nagyobb lenne, de a halászat továbbra is komoly probléma maradt.
Az albatroszok gyönyörű madarak, légiesen röpködnek a hullámok felett, szárnyaik fesztávja eléri a 3,5 métert. Csak fészkelni szállnak le a földre.
Baudelaire „a kékség királyainak” nevezte őket. 22 fajtájából már 21 a fennmaradásért küzd, 3 fajta pedig a kihalás szélére került.
Fenyegeti őket az élőhelyük elvesztése, olyan invazív emlősök, mint a patkány, a macska, amelyek megeszik tojásaikat, a műanyagszennyezés és a halászat. Ez utóbbinak legveszélyesebb formája a Bonito. Egy hosszú nylon huzalból, amelynek több kiágazása van és mindegyik végig horog. Úgy számítják, hogy minden 5 percben megfullad rajtuk egy albatrosz, amelyek rárepülnek a már horogra akadt halra és ők is foglyul esnek. Tehát helyzetükben egyesül napjaink szinte összes környezeti problémája.
Ezeket kellett volna megoldani vagy legalább részben enyhíteni 2020-ig az ENSZ 2010-ben elindított programjával.
A madarak védelmével kapcsolatos célok egyike sem teljesült, ebben a koronavírus járvány is felelős, de azért történt némi előrehaladás, például az invazív állatok irtásával, a fészkelőhelyek védelmével. A halászatot illetően több ország hozott szigorúbb korlátozó intézkedéseket. Dél_Afrikában például az albatroszok pusztítása 99%-kal csökkent. Erősödik a lakosság tudatosodása is a Birdlife International szerint. Egyre többen vesznek részt a madárszámlálásban és egyre több ismeretterjesztő cikk jelenik meg a témában.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.