
Negyven évvel ezelőtt, 1980. november 7-én alig 50 évesen halt meg Steve McQueen, kora egyik legnépszerűbb és legrokonszenvesebb színésze. Kettős infarktus végzett vele.
Nem volt különösebben szép férfi, nem volt atléta termete, mégis különös vonzerő áradt belőle. Szenvedélye, a motorok, az autóversenyzés mítosszá tette, akit utánoztak a következő generációk.
McQueen ifjú korában többször megjárta a javítóintézeteket, majd a tengerészgyalogosokhoz szegődött. Később rájött, a színészet vonzza és a leszerelt katonáknak adott végkielégítésből beiratkozott Lee Strasberg Actor’s AStudiójába. Először egy 1958-as kisköltségvetésű horror-sci-fi-ben szerepelt. A nemzetközi közönség azonban 1960-ban fedezte fel A hét mesterlövészben. Ő volt talán a legrokonszenvesebb valamennyi közül, ideálisan ábrázolta Vint, a gyors kezű szerencselovagot, és a legjobb szövegek is neki jutottak. („Ismertem egy alakot, aki kiugrott az ötödik emeletről, és minden emeletnél azt mondta: egyelőre minden rendben”).
A következő húsz évben mintegy 30 filmben szerepelt, és James Dean, Marilyn Monroe mellett kivívta a legszeretettebb és a legszerencsétlenebb színész jelzőjét. Férfias, magabiztos emberként a krimitől a háborús vagy katasztrófafilmig mindenben hiteles volt. Legemlékezetesebb alakításai között említhetjük a Cincinnati Kid pókerjátékosát, a Bullit csalódott nyomozóját, a Pokoli torony tűzoltóparancsnokát és nem utolsósorban a Pillangó fegyencét, de remekelt a Nagy szökés című háborús filmben, címszereplője volt a Thomas Crown-ügy első változatának, a 24 órás autóversenyről szóló Le Mans-ban pedig szinte önmagát alakította.
Viharos volt a magánélete, háromszor nősült, második felesége Ali McGraw, a Love Story hősnője volt. Egy legenda szerint ott kellett volna lennie neki is Roman Polanski Bel Air-i villájában, amikor a Manson-banda lemészárolta a rendező feleségét, Sharon Tate-et és barátait. Onnantól kezdve állítólag mindig hordott magával pisztolyt. Az viszont már nem mítosz, hogy szenvedélye lett végsősoron a végzete, mert rákbetegségét a motoros dzsekijének azbeszt bélése okozta. A szívroham csak megrövidítette szenvedéseit.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal