Egy volt New York-i fekete rendőr levelében cinkossággal vádolja a városi rendőrséget és az FBI-t a legendás afro-amerikai polgárjogi aktivista Malcolm X meggyilkolása ügyében.
Az 1965-ben megölt spirituális vezető lányai ennek nyomán kérik az új nyomozást és a perújrafelvételt.
A manhattani ügyészség szóvivője február 21-én, éppen Malcolm X halálának 56. évfordulóján jelentette be az új vizsgálatot, és ez alkalomból bemutatták az említett levelet is a sajtónak. Az egykori, azóta elhunyt rendőr unokaöccse elmondta, hogy nagybátyja fedéssel dolgozott és felettesei parancsára beépült Malcolm X környezetében és néhány nappal a gyilkosság előtt csapdát állított két testőrének, akiket letartóztattak.
Malcolm X-et, akinek eredeti neve Malcolm Little volt, de miután áttért az iszlám hitre, felvette az El-Hajj Malik el-Shabazz nevet, 1965. február 21-én lőtték le a manhattani Audubon Ballroomban, ahol előadást készült tartani. Mindössze 40 éves volt. Három embert ítéltek el az ügyében, akik azonban tagadták bűnösségüket. A volt rendőr, aki azt akarta, hogy vallomását csak halála után hozzák nyilvánosságra, azt állította, hogy mind a New York-i rendőrség, mind a szövetségi nyomozó iroda titokban tartotta az ügy egyes részleteit.
2020 februárjában, azután, hogy a Netflixen megjelent a Who Killed Malcolm X című dokumentumfilm, Cyrus Vance jr., Manhattan főügyésze utasította csapatát, hogy vizsgálják át a dossziét egy új nyomozás érdekében. Egy évvel később már van remény arra, hogy a világ valaha megtudhatja a teljes igazságot.
Malcolm X, aki az 1960-as években Martin Luther King mellett az amerikai feketék egyik legnagyobb hatású szószólója volt, Elijah Muhammad, a Nation of Islam vezetőjének hatására tért át és lett e mozgalom szóvivője. Később azonban szakított az alapítóval, saját szunnita ihletésű közösséget hozott létre és a korábbi radikalizmussal szemben közeledett a King-féle, feketék és fehérek közti megbékélés eszméjéhez. Önéletrajza, amely halála évében jelent meg, szinte „kötelező olvasmánnyá” vált a fiatal afro-amerikaiak körében. Ez volt az alapja a róla szóló, Spike Lee rendezte 1992-es filmnek is, amelyben Malcolm X-et Denzel Washington személyesítette meg.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.