A Business Insider újságírója azokkal a hibákkal foglalkozik, amelyeket a kutatók a nagy felmérések során elkövetnek.
Az elmúlt évszázadban felfedték az emberek magatartását, vágyaikat, előítéleteiket, leleplezték, hogyan hatnak ránk a dicséretek és a megrovások. Felfedezéseikkel könyvtárakat töltöttek meg, információkat adtak a munkaadóknak arról, hogyan bánjanak alkalmazottaikkal, a politikusoknak, hogyan tudják meggyőzni választóikat. Csakhogy ezek a felmérések nagyon félrevezetőek.
Általában a középosztályokat vizsgálják a gazdag, iparosodott nyugati demokráciákban. A legjelentősebb tanulmányok olyan országokból származnak, amelynek lakói a Föld népességének csupán 15%-át képviselik.
Ha az emberek alapvetően egyformán gondolkodnának, viselkednének, ez nem lenne probléma. Sajnos azonban gyakran kiderül, hogy a megkérdezettek „kivételek”, különböznek az emberiség nagy többségétől, például a jövedelmüket illetően.
A kérdésfeltevések módja is félrevezető lehet. Volt, hogy iskolás gyerekek kognitív képességeinek felmérésére azt a feladatot kapták, hogy egészítsék ki a négyszög, a háromszög és a kör formáját a hiányzó formával. A felmérésben résztvettek csak 12,5%-a tudta a feladatot helyesen megoldani. Amikor azonban ismert, konkrét tárgyakat kellett kiegészíteni, ez az arány 34,9%-ra emelkedett.
A kutatók alkalmazni szokták a Likert-skálát, amelyben a válasz a megnevezett szó után pontoktól függően változik. Például „Általában bízom az emberiségben” – Az utána következő első pont igent jelent, majd minél távolabbi pontokat nézünk, annál kevesebb bizalmat jelentenek. Vannak, akik az ilyen felmérésekre nem is válaszolnak, vagy csak az igen és a nem választ hajlandók elfogadni.
A felmérések pontosabbá tételére azt tanácsolják a kutatóknak, hogy építsenek ki hosszú ideig tartó kapcsolatot a kutatásuk tárgyát képező különböző közösségekkel. Fordítsanak nagy figyelmet a vizsgált közösségek szabályaira, meggyőződéseire, értékrendjére, mielőtt értékelik a kapott eredményeket.
Alapvető dolog túljutni az „univerzális emberen” is és figyelembe venni, hogy a helyi kultúra és környezet hogyan változtatja a magatartást. Ilyen módszerekkel jobban meg lehet érteni, mi tesz bennünket emberré és azokat a különbségeket is, amelyek közöttünk fennállnak – írja az Insider.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
MEDVE1978 2021.03.29. 20:30:41
Fredddy 2021.03.29. 21:24:45
Hórukk 2021.03.30. 00:32:29
fordulo_bogyo 2021.03.30. 01:32:55
ugyanakkor
A FÖLD LAKOSSÁGÁNAK 97%-A pedig NEM VESZ TUDOMÁST A PSZICHOLÓGIAI KUTATÁSOKRÓL
hm?
Almandin 2021.03.30. 02:24:35
Én szeretem a pszichológiát, érdeklődéssel olvasom, de kritikusan. Régebbi elméleteket is megcáfoltak már, mégsem annyira egyértelmű tudomány, mint a matematika.
Almandin 2021.03.30. 02:30:42
www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/22805/az-eletkozepi-valsag-egy-uj-elet-nyitanya-lehet
Itt is megjelenik az a két sztereotípia, miszerint a középkorúak egyrészt elérték karriercéljaikat, másrészt repülnek kifelé a gyerekeik. Pedig a középkorúak csak egy részére igazak ezek a megállapítások.
Az életközépi válság sokszor a mulandósággal és az öregedéssel való szembesülés miatt alakul ki (ez saját vélemény).
odamondó 2021.03.30. 09:46:51
Exploiter 2021.03.30. 10:06:08
Idén több millió gyerek fog a fejlődő országokban éhen halni a covid-hiszti okozta gazdasági válság miatt. Érdekel valakit? Nem.
Andy73 2021.03.30. 11:21:01
És ahogy azt a kommentelők megjegyzik, a pszichológia a leggazdagabb országokban is főleg a gazdagabb rétegekkel foglalkozik. Ettől pedig még az átlag magyar is elég messze van, pedig mi még a világ gazdagabb feléhez tartozunk - de mi is le vagyunk maradva a szomszédos sógoroktól is.
Van egyébként egy anekdota, ill. teoria Freudról, miszerint ő a gazdag bécsi nőket vizsgálta annak idején, még a boldog békeidőkben. Ők pedig elég sok csokit ettek, amiben bőven vannak olyan anyagok (endorfinok), amelyek az orgazmusnál is felszabadulnak. Ez pedig befolyásolhatta az álmaikat és a fantáziájukat is. Nyilván másképp, mint egy gyári munkásét, aki nem nagyon evett csokit, de pszichológushoz se járt - se pénze, se ideje nem volt rá.
kodacx 2021.03.30. 11:43:37
Tehát már eleve ÚGY KÉNE OLVASNI és ÉRTELMEZNI IS őket, hogy "ez, meg ez, a kísérlet, jelenség, hatás, megfigyelés, stb. a - mondjuk - random módon kiválasztott, középkorú, Londoni/nagyvárosi, brit lakosokon végzett kísérlet/vizsgálat szerint...
Erről ennyit.
A másik hogy eleve MINDENÜTT A VILÁGON, másként gondolkodik, él, cselekszik egy edukált, tanult ember, felvilágosult ember, aki mondjuk városi környezetben nevelkedett fel (és lehet, hogy pár órát nem élne túl a vadonban), meg mondjuk egy tanulatlan, műveletlen, egyszerű munkásember (aki valamihez nagyon ért... de mondjuk életében 2000 oldalnál többet nem olvasott el és ezért lenézi a tanultakat), vagy természeti körülmények között felnevelkedett (aki mind a kettő előzőt furának tartja)...
Egy ateisa, vagy egy mélyen, uram bocsá, szélsőségesen, bigottan vallásos...
A harmadik, hogy a világ népességének 67-70%-a - szellemileg is - az átlag, vagy az alatt van, él, működik. Ez nem "bántásból" meg lenézés, hanem a BIOLÓGIAI ELOSZLÁSGÖRBE!
Szóval messze nem biztos hogy ahogy és amit a legtöbb ember hisz, gondol, ahogy él, amit csinál, az jó, hasznos, praktikus... ellenben meg az az átlag, a többség, tehát ezt ismerni, tudni kell!
steery 2021.03.30. 13:50:42
Ha az IQ tesztek az intelligenciát mérik, akkor a készítőik intelligenciáját tükrözik. Azt, hogy ők mit gondolnak az intelligenciáról (mi az?) és mennyire okosak azon a területen? Ezzel minden mást kizárnak a vizsgálódásaik köréből és akik rosszul teljesítenek a tesztjeiken, azokat alacsony intelligenciájúnak titulálják.
Szerintem minden módszer rossz, ami egységesíteni akarja a különböző dolgokat. Megfelelési kényszereket hoznak létre vele, kasztosítják az embereket és csábítanak a csalásra, ügyeskedésre.
midnight coder 2021.03.30. 14:50:33
Ezért aztán a szent PC nevében az amerikai iskolákban a jövõ évtõl kiveszik a tananyagból a matekot, fizikát, kémiát, ehelyett lándzsával antilopra vadászás, füstjelekkel történõ kommunikáció és tûz körül ugrálás lesz a tananyag. A természettudományok túl fehérek.
Andy73 2021.03.30. 18:41:50
A fejlődő országokban egyébként a járvány elött is sokan éhen haltak, de a számuk csökkent, a segélyek növekedésével párhuzamosan.
Dan da Man 2021.03.31. 09:13:00
Egyébként a felvetés jogos és érdekes. (A sok hülyét is figyelembe kéne venni, aki itt kommentel. De szerencsére az ő véleményük totálisan irreleváns és jelentéktelen.)
És az is igaz, hogy a helyi problémákat a helyi erőknek kéne felderíteni, mert a sivatagban nem sokra mennek a brit tudósok véleményével. És ha erre egy kultúrában nincs pénz vagy hajlandóság, akkor az sajnos azt is jelenti, hogy az a kultúra "még nem tart ott". (Ez nem jelenti azt, hogy ne kellene.)
Ehhez képest mit csinálunk? Marsot kutatunk. (A kispöcsűek meg stadiont építenek.)
(Egyébként a haladóból visszafelé következtetni könnyebb, de egy valós kutatás talán hozhatna meglepetéseket. Viszont ez mindenképp a járványok elleni felkészülés utánra kerülne a képzeletbeli finanszírozási listán. És mint láthatjuk az se volt releváns - amíg aztán az nem lett.)
kodacx 2021.03.31. 10:32:37
A felvetéseddel meg én értek egyet: ahogy egy gyerektől se várható el, hogy tapasztalatok, tudás híján jó döntést hozzon, mindig a "nagyoknak", a "felnőtteknek" kell éretten gondolkodni! (Ugyanakkor ha utálja a spenótot, hányingere van tőle, akkor nem szabad ráerőltetni...)
MAXVAL birсaman közíró (cenzúrázott) · http://bircahang.org 2021.04.08. 22:55:12
Anyád seggében kutakodtál ma?
Reactor 2022.04.24. 23:25:01