Katia Astafieff biológus, a Grand Nancy egyetem botanikus kertjének igazgató helyettese A növények hihetetlen története című könyvében 10 növény valóban elképesztő történetét írja le.
A sequoia: a világ legmagasabb fájának neve Hyperion, 115,55 méter magas példányát 2006-ban találták meg Kaliforniában. A pontos helye szigorúan titkos. Felfedezője 1794-ben Archibald Menzies skót botanikus volt, akit megbíztak azzal, hogy egy hajóról térképezze fel a Csendes-óceán amerikai partjait, és próbálja megtalálni az észak-nyugati átjárót. A fa nevét a cherokee indiánoktól kapta. Az első óriás sequoiákat 1846-ban vitték Angliába a londoni Royal Society egyik gyűjtőjének jóvoltából.
A tea, a camellia sinensis Kínában évezredek óta ismert. A 17. században importálták portugál és holland kereskedők, így kerültek Angliába a legjobb fekete és zöld teafajták, amelyet a britek gyarmataikon termeltek. Abban az időben a két legkeresettebb növény a tea és az ópium volt. A tea monopóliuma a kínaiaké, az ópium az angoloké volt. Az 1840-es években kitört „ópiumháború” után az angolok Robert Fortune botanikust fogadták fel „ipari kémnek” a tea titkainak kifürkészésére.
A rebarbara valószínűleg a Selyemúton került Európába, vagy pedig a flamand ferences szerzetes Guillaume de Rubrouck révén, gyógyhatása miatt. Végül Simon Peter Pallas német természettudós fedezte fel valódi értékeit, miután 1767-től cári szolgálatba szegődve a Bajkál-tó mentén talált rá a csodálatos növényre, amelyből az egyik legfinomabb lekvár készül.
A kivi tele van vitaminnál és állítólag az alvást is segíti. Pierre Nicholas Le Chéron d’Incarville francia jezsuita szerzetes egy kínai növénykönyvben találkozott vele először, így hát elindult Keletre. Sanghajban szedett belőle néhányat. Nagyüzemi termelése csak 1919-ben kezdték meg Új-Zélandon. A kivi elnevezést csak 1959-ben kapta, mert ez elég jól hangzott ahhoz, hogy el tudják adni az amerikaiaknak.
A dohány nicotiana tabacum tudományos nevét a francia Jean Nicot adta, miután a 16.században bevezette Franciaországban. De már Kolumbusz Kristóf is látott 1492-ben Kubában „férfiakat és nőket, akik „kezükben füstölgő fűvel” jártak. Az egyik első híres dohányos nem volt más, mint William Shakespeare.
Az epret a szintén francia Amédée-François-Frézier fedezte fel Dél-Amerikában a 17.század végén. Honfitársa, Anoine Duchesne, a királyi udvar botanikusa jött rá arra, hogy az epernek csak egy neme van, nem képes az önreprodukcióra, ezért, hogy termése legyen, keresztezni kell. Ez történik ma is, modern technológiával.
A gumi – hevea brasiliensis – eredetileg az amazóniai erdőkből származik. Először Guayanában figyelték meg formálhatóságát. A helyi őslakosok árulták el titkát François Fresneau de La Gataudiére-nek még a 18. században, igazi diadalmenete azonban a 20.században kezdődött és máig tart.
A leghíresebb ginzeng Kínából származik és számos betegség gyógyítására alkalmas. (A kivételek közé tartozik a magas vérnyomás). 1704-ben Michel Sarrazin a kanadai erdőkben is megtalálta a gyökeret, amelyet az irokéz indián törzs használt, de a vietnami is elismert napjaink természetgyógyászatában, mi több, ahhoz lehet a legdrágábban hozzájutni.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.