A nagy nápolyi komikus, Totó 1961-ben forgatta egyik legsikeresebb filmjét, a Totó, a csalót, amelynek egyik jelenetében el akarja adni a Trevi-kutat. A digitális érában ez is lehetséges lenne.
2021.májusában a firenzei Uffizi lett az első múzeum a világon, amely eladta egy mű digitális változatát. Ez Michelangelo Doni Madonnája, amely a Szent Családot ábrázolja. Ez az egyetlen hitelesített Michelangelo táblakép, a mester az akkor divatos kerek keretbe készítette Agnolo Doni firenzei kereskedő megrendelésére.
A digitális másolatot egy helyi start-up készítette, és hitelesítette blockchain-nel, a kriptovaluták technológiájával, így egyedi mű lett (Non Fungible Token - NFT), amelynek értéke van. 240 ezer euróért adták el, amelynek felét a múzeum kapta meg.
Az NFT-knek sikerük van a művészetben. Az idén márciusban a Christie’s 69,3 millió dollárért adta el az Everydays: the first 5000 days című művet. Az alkotó, aki Beeple-nek nevezi magát, ötezer napon át minden nap elkészített egy digitális képet, majd egyetlen képpé egyesítette azokat. Az árverésen a vevő azonban nem a képet vásárolhatta meg, hanem annak hiteles digitális file-ját, amelyről azt állítják, hogy egyetlen kópia.
Ennek a technológiának nagy jövője van a hagyományos művészet számára is, amelyet a múzeumok, régészeti parkok őriznek. Így született meg az a javaslat, hogy fontolóra kell venni a római Colosseum eladását NFT formátumban anélkül, hogy hozzányúlnának egyetlen kövéhez, miközben megmaradna az olasz állam tulajdonában. Az ötletet művészek, filozófusok, kurátorok, politikusok is támogatják. „Legyen a Colosseum digitális ikertestvére egy új gazdasági-kulturális korszak kezdete” – írták a javaslat hívei.
Ez a piac csak most jött létre, de máris kiterjed az élet legkülönbözőbb területeire, köztük a sportra. Az Egyesült Államokban a profi kosárlabda-liga (NBA) eladja a legnagyobb meccseket NFT-ben, de hasonlót terveznek sztárjátékosaikkal az Internazionale és az AS Roma futballcsapatainak szponzorai is. Hamarosan árverésre kerül Banksy egyik műve, a Spike. A dolog azonban nem ilyen egyszerű, mert az új üzletág jövőben komoly jog problémákat jelenthet mindenekelőtt a szerzői tulajdon terén.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.