Az őstörténészek azt állítják, hogy az embernek már több mint 50 ezer évvel ezelőtt is voltak művészi hajlamai. Igaz, amit alkotott, nem lehet a mai értelemben vett érett művészetnek nevezni. De akkor is figyelemre méltó, hogy a neandervölgyi emberek különböző színekkel festették ki a spanyolországi Ardales barlangjában lévő hatalmas sztalagmitot.
Egy három évvel ezelőtti tudományos cikk szerint az okkeralapú pigmentek talán nem is ember művei, hanem az oszlopon természetes módon lefolyt vasoxid nyomai. Egy, a PNAS-ban megjelent legújabb tanulmány azonban, amelynek társszerzője az olasz Francesco d’Errico, világosan kimutatta, hogy a lerakódások nem természetesek, a pigmenteket kívülről vitték be a barlangba, sőt nem is azonos időben kerültek fel a kőzetre.
Egyes barlangok eleje lakott volt, de a mélyét nem otthonként használták. A kutató megemlíti a franciaországi Bruniquel barlangot, amelybe az ősemberek 300 méter mélyen behatoltak, hogy ott két kör stalagmitot helyezzenek el, gondosan összetörve 170 ezer évvel ezelőtt.
Ez a két példa mutatja, hogy a neandervölgyi ember számára a stalagmitok különleges, talán szimbolikus jelentőségűek voltak – írja a Huffington Post.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
A Joda visszatér 2021.08.14. 11:39:47
,a neandervölgyi Jenőember.:)