
A szicíliai Cosa Nostrához és a campaniai Casalesi klánhoz tartozó maffiafőnököt, Antonio Bardellinót hivatalosan Brazíliában ölték meg 1988-ban, de holttestét soha nem találták meg. A nyomok azt sejtetik, hogy a valóság más – írja a Repubblica.
Buzios, Rio de Janeiro állam, Brazília, 1988. egy május végi napjának délutánján egy olasz férfi hazatér házába. Egy ideje ingázik az olaszországi Caserta, a Dominikai Köztársaság és Dél-Amerika között. Kinyitja a tengerre néző villa ajtaját. Bent egy régi barát várja, aki nemrég érkezett Európából. Taxi vitte a házhoz. Nem udvariassági látogatásra jött. Az ajtó mögött vár, kezében egy kőművesszerszámmal. Amikor a házigazda belép, leüti, majd többször lesújt rá. A férfi azonnal meghal. A támadó elveszi okmányait, pisztolyát és a nála talált pénzt. Egy lepedőbe burkolja a holttestet, majd a taxissal kiviszik a tengerpartra, ahol elássák a homokba. A gyilkos, mielőtt elhagyja Brazíliát, Olaszországba, Casal di Principébe telefonál: „Antonio Bardellino halott.”
1989.február 8, Santa Maria, Azori-szigetek. Az amerikai Independent Air légitársaság Boeing 707 járata Bergamóból tart Santo Domingóba 137 utassal, többségükben olasz turistákkal. A pilóta leszállási engedélyt kér, majd nem sokkal később nekiütközik a Pico Alto hegynek. A szerencsétlenséget senki sem éli túl.
Három nappal később a casertai járásban lévő San Cipriano d’Aversában Antonio Diana közlekedési rendőr irányítja a forgalmat egy temetési menet miatt. Váratlanul egy kocsiból kiszáll három álarcos, és tíz lövést adnak le a rendőrre, aki a helyszínen meghal.
2019. július 27-én új oldal nyílik a Wikipedián Peppe 589 néven. Egy eddig ismeretlen történetet mesél el, egy bizonyos Santino Laudicinóét, aki Casal di Principében született 1933 május 7-én és New York-ban halt meg 2017. november 18-án, és aki a Casalesi klán alapítója és történelmi főnöke volt. Az oldalt az év novemberéig többször is módosítják. A sztori pikantériája, hogy Santino Laudicino sohasem létezett.
Mi az igazság Antonio Bardellino ügyében? Valóban megölték 1988 májusában Brazíliában, vagy pedig életben maradt és álnéven élt még sokáig, ahogyan a nápolyi ügyészség legújabb vizsgálata alapján feltételezi?
2018.június 14. A Napoli Nord törvényszék a család kérésére úgy dönt, hogy holttá nyilvánítja Antonio Bardellinót. A döntést éppen 30 évvel a klánfőnök eltűnése után hozzák meg.
Carmine Schiavone, a Casalesi klán bűnbánója és más együttműködők elmondják a hatóságoknak, hogy a Bardellinót a casertai szervezet egyik másik ismert figurája, Mario Iovine ölte meg, akit három évvel később Portugáliában szintén megöltek.
De térjünk vissza még a 80-as évekre, amikor Campaniában dúlt a camorra-háború Raffaele Cutulo családja és a Nuova famiglia (Új Család) kartell között. Ez utóbbihoz tartozott Bardellino is, akinek kapcsolatai voltak a szicíliai klánokkal is. Tommaso Buscetta, aki 1992-ben először fedte fel a Cosa Nostra titkait egy parlamenti bizottság előtt (képünk jobboldalán), azt vallotta róla, hogy Bardellino egy „szövetségi struktúrát” épített ki a casertai és a szicíliai bűnszövetkezetek között. Ez lehetővé tette számukra, hogy beférkőzzenek a helyi közintézményekbe. 1988 elején azonban kezdett megbomlani a belső egyensúly. Először Domenico Iovinét, Mario fivérét ölték meg, ezután következett Bardellino meggyilkolása, majd a hajtóvadászat hívei ellen.
És mi van akkor, ha Bardellinót mégsem ölték meg? Holttestét sosem találták meg, senki sem látta többé, de a mai napig tartják magukat azok a vélemények, hogy szándékosan eltűnt. Maga Buscetta sem volt biztos abban, hogy egykori „üzlettársa” meghalt. Még azok is kételkednek, akik szerint meghalt. Mint egy másik élvonalbeli camorra-tag, Umberto Ammaturo 2010-ben kijelentette, hogy egy ilyen esetben a gyilkosoknak érdeke lenne, hogy meglegyen a holttest. Egy, a 2000-es években folyó vizsgálat azt is feltételezte, hogy Antonio Diana rendőrnek azért kellett meghalnia, mert tudta, hogy mi történt Bardellinóval. Az ügyet tovább bonyolítja, hogy állítólag az Azori-szigeteken lezuhant repülőgép roncsai között megtalálták Diana útlevelét. 2011-ben letartóztatták a 15 éve bujkáló Antonio Iovinét, aki bevallotta, hogy ő ölte meg a rendőrt, de először tagadta, hogy tudott volna az útlevélről. Később azonban már azt állította, hogy azután döntöttek Diana megöléséről, hogy megtalálták a neki szánt útlevelet, amelyet valószínűleg a Bardellino-klán szerzett neki. Így kezd világossá látni a Repubblica korabeli tudósítása, amelyben beszámolnak arról, hogy 13 olyan személy dokumentumait találták meg a roncsok között, akik nem szerepeltek az utazási iroda által leadott utaslistán….
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
2021.10.14. 22:06:13
www.youtube.com/watch?v=Pb-361M1IGU
gigabursch 2021.10.15. 06:16:38