Nagyon elszegényítené a képzőművészet-történetet, ha kivennék belőlük az aktokat. A meztelen test ábrázolása végig kísérte az alkotó embert az ókortól napjainkig, de mindig voltak olyan korszakok, amikor ez bűnnek, de legalábbis erkölcstelennek számított. Napjaink „neoviktoriánus” szemléletét képviseli például a Facebook, az Instagram és a Tik-Tok. E felfogás ellen tiltakoznak a bécsi múzeumok, amelyek egy külön oldalt nyitottak Onlyfans címen, hogy ezen reklámozzák aktjaikat és garantálják, hogy nem kell a cenzúrától tartani.
A bécsi idegenforgalmi hivatal szerint jelenleg sok olyan képet nem tudnak kiállítani, ami több turistát vonzana. Erre azért is szükség lenne, mert az elmúlt 5 évben 78%-kal esett vissza a külföldiek múzeumlátogatása, köszönhetően nagy mértékben a pandémiának. A hivatal szóvivője szerint manapság szinte lehetetlen aktfestményekkel kiállítást hirdetni. Példának Modigliani alkotásait említette, amelyekből az Albertina múzeumban nyílt tárlat. De az abszurditás határát súrolja az is, hogy 2019-ben töröltek egy Rubens-művet a közösségi médiából.
Az Onlyfans-nek máris 85 millió látogatója van. Amikor augusztusban bejelentették, hogy meg akarják tiltani rajta a kifejezetten szexuális tartalmú tartalmakat, az alkotók és a felhasználók tömeges tiltakozására visszakoztak.
„Ez a marketing-kezdeményezés nem megoldás a művészet világa és a közösségi média közti problematikus viszonyra, de meg akarjuk védeni értékeinket és meggyőződésünket” – közölte Helena Hartlauer szóvivő. Jellemző, hogy sem a Facebook, sem a Twitter nem volt hajlandó az idegenforgalmi hivatal Onlyfans-linkjét feltenni oldalaikra.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.