A magyar származású, Angliában élő Lily Ebert, aki túlélte Auschwitzot, a holokausztról szóló elbeszéléseivel, videóival másfél millió követőt szerzet magának a Tik-Tokon. Korábban iskolákban tartott előadásokat, a járvány óta e közösségi médiumon keresztül tanítja a fiatalokat.
A 97 éves asszony az online sztárja lett és ezt részben ükunokájának, a 17 éves Dov Formannek köszönheti, akivel együtt él és akivel közösen írták meg könyvüket, a Lily fogadalmát, amely a közelmúltban nálunk is megjelent. Dov szerint a pandémia nélkül ez nem történhetett volna meg. Lily covidos lett, de kigyógyult belőle és a fiatal lány javasolta neki a Tik-Tok adta lehetőség kihasználását. Lilynek tetszett a dolog, mert úgy gondolta: minden lehetőséget fel kell használni a holokauszt megismertetésére, hogy soha többé nem történhessen meg.
A Repubblica készírtett Lily Eberttel interjút.
-Mi ad Önnek erőt a továbbéléshez?
-A remény. Mindig az tartott életben. A lágerek nácijai rémisztőek voltak, és azt gondoltam, hogy ennél csak jobb jöhet.
-És miben reménykedik ma?
-A világ nemcsak rossz emberekből áll, vannak, akik segítik a gyengébbeket. Örülök a könyvünknek. Fontos, hogy a szavaknak legyen írott változatuk, amelyeket az új generációkra lehet hagyni.
-Az Ön és ükunokájának munkája rendkívüli a fiatalok számára.
-A legfiatalabbak el sem tudják képzelni, min mentek át az előző generációk tagjai. Fontos beszélni, vitázni erről.
Dov: A Tik-Tokon összehozzuk a generációkat. Tehetnek fel kérdéseket, reagálhatnak a másik véleményére. Ez sokkal érdekesebb, mint egy iskolai előadás. Ez mutatja, hogy a közösségi média is lehet pozitív hatású.
-Kapnak antiszemita üzeneteket is?
-Időnként előfordul. Sajnos az antiszemitizmus egyre súlyosabb Angliában is. Néha félek, hogy megtámadnak az utcán.
Lily: Sokan azt hitték, hogy az antiszemitizmusnak a holokauszttal vége lett. De nem így van. Az antiszemitizmus nemcsak a zsidók problémája, az intolerancia, a rasszizmus mindenkit érint.
-Lily, Ön Magyarországon született és nőtt fel, innen deportálták Auschwitz-ba. Szülőhazájában az antiszemitizmus egyre erősebb.
-Nem akarom hallani, hogy mi történik Magyarországon. Családom évszázadokig ott élt. Rosszul érzem magam már a gondolattól is. Mindig résen kell lenni. A szavakkal is.
-És mi teszi optimistává mindezek ellenére?
-Végsősoron mindegyikünknek szükségünk van szeretetre, megértésre. Ha nem kap az ember, nem is tud adni. 97 évem ellenére én is tudok adni, és ez sokkal jobb, mint kapni. A világ csak így lesz jobb hely.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
fkv.117 2021.12.08. 21:59:29
nemecsekerno_007 2021.12.09. 14:18:14
Ugyanez nem mondható el sok más túlélőről, akik Mo-on építették a szocializmust.