Ázsia után a rövidlátók száma immár a legfejlettebb országokban is szaporodik és 30 év múlva a Föld lakosságának a felét érintheti. Ebből 10% lesz súlyos eset. Ezt a látási zavart az okozza, hogy túlságosan megnő a távolság a retina és a szaruhártya között és ettől egy bizonyos távolságon túl homályos lesz a látás.
A párizsi Fondation Adolphe de Rotschild kórház szemészeti osztályának főorvosa, Ramin Tadayoni szerint már ma a világ 40%-a rövidlátó, és egyre több közöttük a gyerek.
A Lancet című tekintélyes orvosi folyóirat tíz évvel ezelőtt hívta fel a figyelmet arra, hogy a fiatal ázsiaiak 90%-ánál tapasztalható ez a látási zavar. Japánban, Kínában és Dél-Koreában 10 iskolásból 9 szemüveget hord. Tadayoni szerint Nyugaton 15 évvel „le vagyunk maradva” ettől a helyzettől.
A rövidlátásnak, mint minden más egészségügyi problémának, megvannak a maga genetikai és öröklődési tényezői. Ugyanakkor terjedése elválaszthatatlannak tűnik a környezeti és életmódbeli ártalmaktól.
A kutatók egyetértenek abban, hogy a rövidlátás kialakulásának kedvez a lakásban töltött idő növekedése, a természetes fény hiánya, túl sok ideig tartó közelnézés. Elég csak a mobiltelefon és a számítógép nézésének egyre korábbi kezdésére gondolni a gyerekeknél. A legjobb megelőzés a minél több szabadban végzett tevékenység, a közelnézés csökkentése, valamint a természetes fény melletti tanulás és munkavégzés. A francia orvosok szerint a gyerekeknek legalább napi 2 órát kellene a szabadban tölteniük, hogy a rövidlátás kockázata, öröklődéstől függetlenül, egyharmadára csökkenjen.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.