Bruno Latour filozófus, szociológus, antropológus, a párizsi politikatudományi egyetem címzetes professzora. Írásait 30 nyelvre fordították le. A klímaválságról szóló műveivel az ökológia világszerte elismert szakértője lett.
Az olasz Civiltá Cattolica készített vele interjút.
-Ön gyakran dicséri Ferenc pápa „Laudato sí” kezdetű enciklikáját, annak profetikus karakterét. Miért?
-Kerestem azt, amit „kozmológiai változásnak” nevezek, ami változást jelent az anyagiság, a spiritualitás, a politika közötti kapcsolatokban. Megdöbbentett, amikor olvastam a „Laudato sí”-t, az új helyzet profetikus dimenziója nagyszerű kifejezést nyer benne. A természetről való gondolkodást az emberek az utóbbi három évszázadban elhanyagolták. Nem foglalkoztak olyan témákkal, mint a keresztény spiritualitás, amit az új ökológiai helyzet megkívánt. A szöveg érdekelte ökológus barátaimat is. Olyan párbeszéd lehetőségét nyitotta meg, amely lehetetlen volt a 17.század óta.
-Mit talál szintóniában az új kozmológiai helyzet feltűnésével?
-Alapvető az emberek új megközelítése és egy új koncepció a világról. Azzal, hogy összekötötte a Föld üvöltését a szegények üvöltésével, a pápa egyrészt kapcsolatot teremtett a környezetvédelem és az igazságtalanság között, másrészt tudomásul veszi, hogy a Földnek is vannak érzelmei. Képes cselekedni és szenvedni is. Azt írta, hogy egy igazi ökológiai megközelítés mindig társadalmi megközelítéssé válik, amelynek integrálnia kell az igazságot a környezetről szóló vitákban, hogy meghalljuk mind a Föld, mind a szegények üvöltését. Az ökológiai válsággal a kozmosz különleges intenzitással jelentkezik.
Ugyanakkor a társadalmi kérdéseket a pápa megreformálja a kozmológiához igazítva. Ez sok kérdésben megnyilvánul. Például a fejlődés csökkenésében, a szennyezettségben, az életkörülményekben. Így ér össze a szegények és a Föld üvöltése.
-De hogyan tud a Föld üvölteni?
-Ez egy metafora. De felfedezzük, hogy abból a perspektívából, amit „második tudományos forradalomnak” nevezünk, van értelme. Mert azok a lények, akik a Földet alkotják, rendelkeznek cselekvési lehetőséggel, ők alkották meg önkéntelen hatásukkal a bolygónak azt a kis felszínét, amelyen minden élőlény él. És az a cselekvés, amely évmilliárdok óta tart – és ezt most fedezzük fel hirtelen – brutális reakciókat vált ki az emberi tevékenység ellen nagyon rövid idő leforgása alatt. A Föld hosszú és az emberi társadalmak rövid története kerültek konfliktusba egymással.
A Föld a reakciója változás abban a kozmologikus keretben, amely a 17. század óta zárt volt minden tudományos forradalom ellenére. Fedezzük fel az élőlények kölcsönös függőségét, amelyek fokozatosan kiépítették az átmenetileg lakható világunkat.
-De miért nem értik meg ezt?
-Sajnos kevesen értik meg a Földdel foglalkozó tudományok forradalmát. Továbbra is a klasszikus materiális világban élnek, a tudomány antik koncepcióját fogadják el. A Föld nem a New Age értelmezése szerint vagy egy egyedi organizmus értelmében élő, hanem a rajta élők által felépített, kitermelt, szőtt értelmében. Ha felnézek az égre, az atmoszféra, annak összetétele, a benne eloszló gázok mindig az élőlények tevékenységének következménye. Fájdalmas, de rá kell jönnünk, hogy az elmúlt évszázadok materializmusának nem sok köze van a Földhöz.
-Milyen tanulságot vont le a járvány miatt bevezetett bezárkózásból?
-Írtam egy könyvet Hol vagyok? (Dove sono?) címmel, Hogy figyelmeztessem az embereket, akik nem tudják elképzelni, hogy ha kijönnek az egészségügyi karanténból, örökre elszigeteltek lesznek. Nincs menekülési útvonal. A horizonton az apokalipszis látszik. És nincs más tér, ahol elképzelhetnénk a jövőnket.
-Ön 50 évet töltött kutatással. Mi az értelme annak, amit átélt, ha visszatekint?
-Megértettem egy dolgot: az igazságnak több arca van, ezt felfedezték a modernek, és nem tudnak mit kezdeni vele. Én ötven éven át szisztematikus módon kutattam az igazság arcait. Megértettük a tudományos igazság rendkívüli erejét, a politikai igazság különleges szükségszerűségét és az ökológiával az élőlények fennmaradásának lényegét. Most eljött az idő a vallás igazságának megfogalmazására is.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.