Egy kutya tekintete szinte minden olyan érzelmet ki tud fejezni, mint az emberé. Szeretetet, barátságot, bánatot, örömet, haragot, kérést, aggodalmat. Egyes kutatók szerint talán azért, mert arcizmaink között nagy a hasonlóság. A kutya ilyen vonatkozásban is sokkal közelebb áll az emberhez, mint őse, a farkas.
Az Experimental Biology idei philadelphiai kongresszusán tették közzé azt a tanulmányt, mely szerint a kutyák, minden más háziasított emlős állatnál erősebb kölcsönös kapcsolatban vannak az emberrel. A tudósok a mimetikai izmokra koncentráltak. Ezeket az apró izmokat ember és állat is használja, ha bizonyos arckifejezést akar formálni. Az embernél ezek rostjait a gyorsan összehúzódó miozin uralja. A farkas esetében azonban nagyobb mennyiségben vannak jelen a lassabban összehúzódó rostok, mint a kutyánál. A korábbi kutatásokban azt is felfedezték, hogy a kutya szeme körül van egy mimetikus izom, ami a farkasoknál nincs.
A gyors izomrostok megadják a kutyának azt a lehetőséget, hogy hatékonyabban kommunikáljon, vagyis válaszoljon arra, amit az ember kifejezésre juttat számára.
Mindez ez a biológiai változás biztosan összefügg a több ezer éves háziasítással. A tudósok arra is találtak már bizonyítékot, hogy az ember és kutya közti érzelmi kötődés kölcsönösen hatott mindkettő genetikai fejlődésére is. Lehet, hogy az sem csupán optikai illúzió, hogy kutya és gazdája egy idő után elkezdenek hasonlítani egymásra….
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.