Az utóbbi hónapokban az energiaválság és Európa függése az orosz gáztól töltötte meg a sajtót, rámutatva arra, hogy milyen sürgős irányt váltani és kitalálni egy fenntartható modellt. A zöld gazdaság és a harca klímaváltozás ellen több szállal is összefonódnak. Évtizedek óta a fosszilis fűtőanyagok túlzott használata és a természetes források korlátlan kiaknázása miatt a Föld hamarosan olyan pontra ér, ahonnan már nincs visszaút.
A nemzetközi közösségben és a közvéleményben egyre inkább tudatosodnak ezek a problémák, és az, hogy ezeknek megoldásától függ a Föld jövője. Bár az ENSZ kidolgozott 17 irányelvet az Agenda 2030 keretében, az Európai Unió Green Deal-je pedig arról rendelkezik, hogy a tagállamok csökkentik a káros kibocsátásokat, hogy 2050-re elérjék a klímasemlegességet.
Vannak azonban olyanok, akik máris érvényes modellt kínálnak: az ausztriai Karintia tartomány már 2025-re kitűzte a zéró CO2-kibocsátást. Az ország legdélibb tartományában a fenntartható gazdaság már most valóság, ahol a start-upok és befektetők a jövőt szem előtt tartva fejleszthetik ki ötleteiket. Ennek eszköze a networking, amelynek hálózatát Stiriára is kiterjesztették: több mint 250 cég, kutató intézet és oktatási intézmény vesz benne részt, amelyek képesek a folyamatos együttműködésre termékek és szolgáltatások kitalálásában és bevezetésében, miközben feltérképezik a finanszírozási lehetőségeket és piackutatást is végeznek. Az erős együttműködési kultúra, valamint a zöld technológia fejlettsége és alkalmazásának sűrűsége e régióban 50%-kal gyorsabb növekedést hozott, mint a világ többé részén. A kutatás terén a klagenfurti egyetem és a karintiai alkalmazott tudományok egyeteme rövid idő alatt a legkiválóbbak közé emelkedtek. De elmondható ez a Sankt Veit an der Glan-i Wood Carinthian Competence Centerről is, amely a fa nyersanyagként való ipari alkalmazásáról végez élenjáró kutatásokat. Az erdők ugyanis a maguk 592 hektáros területükkel a karintiai biogazdaság egyik oszlopát jelentik.
A mezőgazdaságban a termőterületeken nincsenek génmódosított termények, és csaknem egynegyedükön biológiai termelés folyik. Nincs a világon még egy hely, ahol egy kg húsra, tojásra, tejre jutó gázkibocsátás olyan alacsony lenne, mint Karintiában. A másik rekordja a tartománynak, hogy energiatermelését 100%-ban megújuló forrásokból – víz- és napenergiából, illetve biomasszából – állítják elő, hála a befektetéseknek és az alternatív energiákat támogató rendszereknek. Tehát Európa szívében konkrétan bebizonyították, hogy a zöld átmenet lehetséges.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.