1941-ben Agatha Christie élete néhány hónapra egy nyugtalanító elemekkel teli Borges-regényre hasonlított, míg legújabb krimijének cselekménye összefonódott a félelmetesebb mindennapi élettel.
A brit titkos szolgálatok ugyanis, meg voltak győződve arról, hogy az írónő N vagy M cimű regényében utalások vannak a Bletchey-parki / Buckinghamshire/ abszolút titkos kódfejtő központra, amelynek sikerült a szövetségesek számára kulcsfontosságúnak bizonyult küldetés: a német Emigma-kód megfejtése.
A krimi egy detektív-pár, Tommy és Tuppence kalandjait mondja el. Ők két náci ügynököt üldöznek, akiknek sikerült beszivárogniuk brit területre, hogy előkészítsék a megszállást és akiknek fedőneve N és M. Az MI5, a brit elhárítás elszörnyedt, amikor felfedezte, hogy a könyv egyik mellékszereplőjének a Bletchey nevet adta az írónő és úgy jellemezte, mint “ unalmas hivatalnokot”, aki Indiában szolgált és azzal dicsekszik, hogy sok titkot ismer a második világháborúval kapcsolatban.
A szolgálat gyanúja Dilly Knox-ra, a Bletchey-park egyik legtehetségesebb kódfejtőjére esett, aki barátja volt Agatha Christie-nek. Kézenfekvőnek tartották, hogy csak ő fecseghetett.
Knox azonban gyorsan meg tudta ezt cáfolni és felajánlotta, hogy egy csésze tea mellett megkérdezi barátnőjétől, miért választotta regénye egyik szereplőjének éppen a Bletchey nevet, bár kizártnak tartotta, hogy az írónő bármit is tudhat a titkos központról.
„Bletchey? - gondolkodott el az írónő a kérdésen. - Kedvesem, éppen ott blokkolt le a vonat velem az Oxford-London vonalon és azzal bosszultam meg ezt a kellemetlenséget, hogy ezt a nevet adtam az egyik legkellemetlenebb szereplőmnek.”
A vasúti malőrök máskor is hasznossá váltak Agatha Christie számára. Köztudott, hogy a Gyilkosság az Orient Expresszen című klasszikus regényét (1934) az a hótorlasz ihlette, amely 11 napra valóban elzárta az Európát kettészelő vonat útját 1929 telén Isztambultól 100 kilométerre.
Az anekdota szerepel Michael Smith The Codebreakers of Station című, a közelmúltban megjelent könyvében.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.