Egyesek számára az élet, amely körülvesz bennünket teljesen sötét és a gyűlölet forrása, pedig minden attól függ, hogyan nézzük a dolgokat.
Az emberi hajlam olyan jelentőséget tételez fel egy helyzetnek, egy tárgynak, amelyek önmagukban nincsenek, de amit mi tulajdonítunk nekik oly módon tesszük, hogy minden vagy mindenki gyűlöletes, vagy kedves.
Néhány évvel ezelőtt egy dal arról szólt, hogy minden attól függ, hogyan nézünk a világra abban az értelemben, hogy egy helyzet, egy esemény, egy tárgy vagy egy személy attól függően kaphat különböző jelentőséget, ahogyan mi tekintünk rájuk és amilyen a mi személyes elképzelésünk a világról.
Ez motiválta az Illinois-i és a Pennsylvania-i egyetemek tudósait, hogy feltegyék a kérdést: egyes személyek miért nem kedveltek, vagy gyűlöltek, míg másokat méltányolnak. Ennek a megválaszolására folytattak kutatásokat a tudósok, amelyek eredményét a Journal of Personality and Social Psychology-ban publikálták. Ebben kimutatják, hogy azok a személyek, akiket negatív „diszpozicionális magatartásúaknak” neveztek, hogyan látnak mindent sötéten és velük született irányultságuk van mások lebecsülésére, míg a pozitív „diszpozicionális magatartásúak” mindent rózsaszínben látnak, és hajlanak mások értékelésére.
Justin Hepler az Illinoisi Egyetem kutatója szerint egyes személyek hajlamosabbak a pozitív vonatkozásokra koncentrálni, míg mások inkább a negatívakra. A tudósok lefolytattak egy kutatást, amelyben a résztvevőknek be kellett számolni saját magatartásukról egy sor olyan ingerrel szemben, amelyek nem voltak egymással kapcsolatban, ezek között volt a politika, a labdarúgás, a hideg zuhany, az építészet. A válaszokat követően a szerzők elemezték az adatokat, és azok alapján meghatározták az értékeléseknek egy skáláját. Végül is minden résztvevőnél kimutatták a diszpozicionális magatartást.
Ez a megfigyelés tette lehetővé a tudósok számára, hogy az egymással nem kapcsolatos tárgyakat és helyzeteket illetően van egy általános tendencia (magatartás) amely befolyásolja ezek megítélését, amely így összefüggő magatartássá válik.
Az általában pozitív diszpozicionális magatartású személyek ellentétben a negatív magatartásúakkal, nyíltabbak. Ez hatással van a mindennapok életére, amelynek során a pozitív diszpozicionális személyek hajlamosabbak lehetnek új termékek kipróbálására, az orvosi tanácsok betartására, beoltásra és korrekt módon való viselkedésre az olyan mindennapi dolgokban, mint a gépkocsivezetés, a szelektált hulladékgyűjtés és a környezet gondozása.
Ez a meglepő felfedezés a szerzők szerint „kiterjeszti a magatartás elméletét, kimutatva, hogy egy magatartás nem egyszerűen egy tárgy jellemzőinek függvénye, hanem függvénye a személy jellemzőinek is, amely értékeli a tárgyat” vagyis ahogyan a világra tekint.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.