Régóta figyelemmel követem Bernáth Zsolt pályafutását, és gyakran van olyan érzésem, hogy ez a tehetséges író-filmrendező nem a mi világunkban él. Azaz a mi világunkban él, csak nem abban a dimenziójában, amely belefullad a mindennapok kis stílű acsarkodásaiba, a csillogó felületességbe, a valós emberi kapcsolatok hiányába. Ő a szépséget, a megértést, az érintkezési pontokat keresi, a lélek rezdüléseit figyeli. Mesévé tudja oldani a leghétköznapibbnak látszó történeteket is, amelyek bármelyikünkkel megtörténhetnek. Ezekre sokakban nagy igény lenne, de talán ők maguk sem tudják.
Kik vagyunk? Merre visz az utunk? Mi a dolgunk a világban? A legegyszerűbb emberektől a legtanultabb bölcsekig mindenki felteszi magának legalább egyszer az életben ezeket a kérdéseket. Bernáth Zsolt A plafonlakók válaszolnak című kötetében e kérdésekhez ad lehetséges válaszokat. Bár a szerző elmondása szerint számos figura és szituáció a saját életéből való, sokan ráismerhetnek az írásokban saját történetükre, bevallott és eltitkolt érzelmeikre. A 20. századi ellenkultúra szerelmesei ráismerhetnek egy-egy híres rock motívumra, a Led Zeppelinre, John Lennonra, Jim Morrisonra, de például A tárgyak elköszönnek című novella nem más, mint az Amélie csodálatos élete alapötletének kifordítása. Az író mesterien bánik a különböző idősíkokkal, mintha a múlt, a jelen és a jövő egy és oszthatatlan lenne (miért? nem az?), míg az emlékek, a vizuális élmények és a fantáziák között elmosódnak a határok. ahogyan azt Az óriáskerékben, a Nevek jelentésében vagy a Nem gondolta volna című írásában teszi. Ez utóbbiban az élet és halál közötti szűk mezsgye jelenik meg, akárcsak a Bejáratban. Igazi bravúr a Pillangó-hatás. Mindannyian fel tudunk idézni olyan pillanatot az életünkből, amikor csak egy véletlenen múlt, hogy merre mentünk tovább, és tudjuk, hogy ha az a pillanat nincsen, más emberek vagyunk…
A kötetet záró címadó kisregény olyan, mint egy nagy oknyomozás. Egy fiatal lány próbálja megfejteni eltűnt (meghalt?) apja és egész családja titkát, hogy önmagával is szembe tudjon nézni. Naplórészletek, versek, egy rejtélyes „titkosírás”, egy nem kevésbé különös videó vezet el az igazsághoz.
A spirituális gondolatok földre szállítása mellett Bernáth Zsolt nagy írói erénye, hogy visszaadja a hagyományos "mesélés" rangját, minden „neoposztmodern” allűr nélkül, mondatai szépek, kerekek, költőiségükben is emészthetőek.
A plafonlakók válaszolnak, amely magánkiadásban jelent meg az Underground Kiadó közreműködésével, ritka élmény napjaink prózairodalmában. Megérdemli, hogy ne csak a „boldog kevesekhez” jusson el.
Bernáth Zsolt: A plafonlakók válaszolnak (Underground Kiadó, 2015)
http://gepnarancs.hu/2014/02/lebego-0-kilometerkovunk/
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.