Még nem vagyunk a Jurassic Parkban, de kevés hiányzik hozzá. A londoni Imperial College kutatói szerves anyagok maradványait azonosították 75 millió évvel ezelőtt élt dinoszauruszok csontjainak lágy szöveteiben. A vörösvérsejteknek tűnő maradványok segíthetik a tudományt annak megértésében, hogy mikor fejlesztették ki ezek az ősállatok a madarakéhoz hasonló metabolizmust, vagy hogyan fejlődtek melegvérűvé és milyen volt a genealógiájuk - írja a Corriere della Sera.
A kutatók nyolc olyan dinoszaurusz csontjaiból vettek ki lágy szövetmaradékokat, amelyek a Kréta-korban éltek, a múlt század első felében találtak rájuk és jelenleg a londoni természettudományi múzeumban vannak.
A tökéletesen konzervált csontokban a vörösvérsejtekkel azonos maradványokat, kollagén rostokat és más proteinek nyomait találták a kutatók. Eddig a tudomány kövületekben csak nagyon ritkán talált szerves anyagot és ezeket is vitatták, mondván a biológiai természetű maradványok, így a molekulák, amelyekből a proteinek állnak, relatíve rövid idő alatt elpusztulnak, nem maradnak meg tovább négymillió évnél.
A kutatók a legmodernebb technika bevetésével dolgoztak. Ionnyalábokat kilövő eszközzel mikrobevágásokat csináltak a lágy szövetbe, hogy láthassák belső struktúráját. Így találtak rá az aminósav-rnolekulákra és a kollagénrostokra.
„Miután minden állatcsoportnak megvan a maga kollagén-struktúrája, a további elemzések kimutathatják, hogy a különböző dinoszaurusz fajták hogyan voltak egymással rokonságban.”- mondták a kutatók, akik a szövetdarabkákat összehasonlították egy emutól levett vérrel, mivel azt tartják, hogy a madarak a dinoszauruszoktól származnak és a fosszilis maradványok hasonlóságot mutattak az ausztráliai madár vörösvérsejtjeivel.
A kutatók elmondták, hogy DNS-maradványokot nem lehet ilyen típusú mintákban találni, de a felfedezésnek így is nagy a jelentősége, mivel bebizonyosodott,hogy megfelelő technikával azonosítani lehet tízmillió éves sejtek maradványait, ezáltal a tudomány több adat birtokába kerül ezeknek az ősállatoknak a fiziológiáját, viselkedését és származási vonalát illetően.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.