A gyerekeknek már egészen kis korukban vannak ismereteik az őket körülvevő világról és képesek felfogni,hogy egy-egy általuk ismert tárgy a megszokott módon vagy attól eltérően viselkedik-e. Ha ez utóbbi dolog történik, meglepődnek és igyekeznek megérteni. A meglepődés ilyen módon szélesíti ismereteiket.
A meglepődésről, mint a megismerés egyik eszközéről irt tanulmányt a Johns Hopkins egyetem két kutatója. Aimée E. Stahi és Lisa Feigenson azt a folyamatot kisérték figyelemmel, ahogy a kicsik bővítik tudásukat.
Kutatásunk azt látszik igazolni, hogy a kisgyerekek felhasználják azt, amit már tudnak a világról, hogy felismerjék a szokatlant és ezt eszközül használják fel új ismeretek megszerzésére.” - magyarázta Feigenson.
A kutatók már régóta észrevették, hogy a gyerekek hosszan figyelik azokat a dolgokat, amelyek a megszokottól eltérő módon viselkednek. Ebben a kísérletben 11 hónapos kicsiknek mutatták meg, amint egy labda gurul a lejtőn, majd egy falba ütközik és megáll. A továbbiakban néhányuk előtt eljátszották, hogy a labda gurul a lejtőn, de a falhoz érve nem áll meg, hanem, úgy látszik, mintha keresztül gurulna rajta.
Aztán mindkét csoport kapott egy labdát és egy kisautót. Akik a csak a falnál megálló labdát látták, azok egyformán érdeklődtek mindkét játékszer iránt, de akik látták a labdát keresztül gurulni a falon, a labda iránt mutattak nagy érdeklődést. Ugyanez történt akkor is, amikor az egyik csoportnak azt mutatták. hogy a labda feldobva nem esik le, hanem fennmarad a levegőben. Ezek a gyerekek megpróbálták a labdával ugyanezt az eredményt elérni.
Mindez azt igazolja - vonták le a kutatók a következtetést - hogy a szokatlanság serkenti a kicsiket arra, hogy környezetükről minél több ismeretet szerezzenek. És ha ez a tulajdonságuk megmarad, érdeklődő, kíváncsi felnőtt lesz belőlük!
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.