Japán és angol kutatóknak sikerült visszaadni néhány kísérleti nyúl látását – olvasható a Nature-ben.
A kutatók emberi őssejtek felhasználásával különböző szemszöveteket tudtak előállítani. Ezeket beültették a szaruhártya károsodása által megvakult kísérleti állapot szemébe, amelyek így visszanyerték látásukat.
A szem többféle, nagyon speciális szövetből áll, korábbi kísérletek már kimutatták, hogy egyes szövettípusokat, mint például azokat, amelyek a retinát alkotják, laboratóriumban elő lehet állítani őssejtekből, de eddig még nem sikerült reprodukálni a szem fejlődésének egész folyamatát. Ebben az esetben viszont a kutatók először tudták előállítani a szem sejtjeinek különböző típusait, így a kötőhártyát, a szemlencsét és a retinát emberi őssejtekből, amelyeket egy „génkoktéllal” átprogramoztak.
A kutatók azt is kimutatták, hogy a szaruhártyasejtek kitenyészthetők és átültethetők egyes állatok szemébe, például olyan nyulakéba, amelyeknél laboratóriumi úton idéztek elő vakságot.
Az elért eredmények alapján remény van arra, hogy az emberi vakságot is meg lehessen szüntetni a jövőben.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.