Regényeket olvasni jó. Fejleszti a képzeletet, növeli az empátiát, a beleélést mások helyzetébe – írja Keith Oatley kanadai regényíró, a torontói egyetem pszichológia professzora.
A regényolvasás fontos része a képzelet beindulása. Ez egy szabadon hagyott terület, amit minden nagy szerző meghagy az olvasójának. Ráhagyja a részletek kiegészítéseit és az olvasó, aki ezt megpróbálja, jobban „megért másokat.”
Oatley és kollégái egy sor kísérletet végeztek, amelyek kimutatták, hogy a regényolvasás hogyan módosítja az agyat. Javítja például egy olyan teszt pontszámait, amelyet gyakran alkalmaznak a pszichológusok, amelyet „Mind In Eyes”-nak neveznek. A jelentkezőknek szemek kifejezését kell meghatározniu, három szóból álló szókapcsolatot kell meghallgatniuk. Pl. „sötétkék szőnyeg”-et, és közben mágneses rezonanciával márik, hogyan aktivizálódik a hippokampuszuk.
Az íróknak nem kell belemenniük a részletekbe, elég, ha valamit sugallnak. Ugyanez vonatkozik a filmekre, tv-sorozatokra is, és érvényes felnőttekre, gyerekekre egyaránt. Nem hoz viszont empátia szintjén semmi változást, amikor valaki egy dokumentumfilmet néz, vagy egy esszét olvas. „Regény, mese, színdarab a lényeg” – magyarázza a professzor.
A nagy írók olyan szuggesztíven tudnak írni, hogy növelik a fentebb felsorolt hatásokat. Íme egy példa, egy kísérletről, amelyet két csoporttal folytattak. Az egyikkel elolvastattak egy eredeti részt Csehov A kutyás hölgy című novellájából, a másik csoporttal annak lapos összefoglalóját. Az utóbb iesetben a hatás csaknem nulla volt.
Az irodalom a társadalomnak is segíthet. A pakisztáni születésú Shaila Abdullah Saffron Dreams című regénye, amely egy New York-ban élő muzulmán nő története, csökkentette az előítéleteket más etnikumokkal szemben: „Néhány generáció alatt az empátia szintje nőtt sok országban – mondja az író – és ez a legutóbbi 50 év egyik legjelentősebb politikai változása.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.